Ero sivun ”Opastimet” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
||
| Rivi 6: | Rivi 6: | ||
! # !! Nimike !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 7039 || Yksisiipinen pääopastin || | + | | 7039 || Yksisiipinen pääopastin || 3 kpl || 2 huollossa [[Tiedosto:Maerklin 7039.jpg|pienoiskuva]] |
|- | |- | ||
| − | | [[7040]] || Pääopastin || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 7040.jpg|pienoiskuva]] | + | | [[7040]] || Pääopastin || 2 kpl || 1 huollossa [[Tiedosto:Maerklin 7040.jpg|pienoiskuva]] |
|- | |- | ||
| [[7042]] || Raideopastin || 3 kpl<br /> 2 rikkinäisellä valolla || [[Tiedosto:Maerklin 7042.jpg|pienoiskuva]] | | [[7042]] || Raideopastin || 3 kpl<br /> 2 rikkinäisellä valolla || [[Tiedosto:Maerklin 7042.jpg|pienoiskuva]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 7187 || Valoesiopastin || | + | | 7187 || Valoesiopastin || 1 kpl || 1 huollossa || |
|- | |- | ||
| − | | [[7188]] || Valopääopastin || 3 kpl<br />1 rikkinäisillä valoilla (taustalevy puuttuu) || [[Tiedosto:Maerklin 7188.jpg|pienoiskuva]] | + | | [[7188]] || Valopääopastin || 3 kpl<br />1 rikkinäisillä valoilla (taustalevy puuttuu) || 1 huollossa [[Tiedosto:Maerklin 7188.jpg|pienoiskuva]] |
|} | |} | ||
[[Luokka:Opastimet]] | [[Luokka:Opastimet]] | ||
Versio 4. helmikuuta 2017 kello 20.24
Juuri nämä täydelliset opastimet tekevät MÄRKLIN-radan luonnollisen esikuvan mukaiseksi sekä sen käytön mielenkiintoiseksi ja jännittäväksi. – Kaikkien oleellisten osien mittakaavan mukainen pienennys ja huolitellut yksityiskohdat ovat ominaisia kaikille opastimille. Kaikki pylväät ovat käytännöllisesti rikkoutumatonta sinkkipainevalua.
- – Märklinin suomenkielinen kuvasto v. 1968
| # | Nimike | Huomioita | Kuva | |
|---|---|---|---|---|
| 7039 | Yksisiipinen pääopastin | 3 kpl | 2 huollossa | |
| 7040 | Pääopastin | 2 kpl | 1 huollossa | |
| 7042 | Raideopastin | 3 kpl 2 rikkinäisellä valolla |
||
| 7187 | Valoesiopastin | 1 kpl | 1 huollossa | |
| 7188 | Valopääopastin | 3 kpl 1 rikkinäisillä valoilla (taustalevy puuttuu) |
1 huollossa |