Ero sivun ”Opastimet” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
(Ak: Uusi sivu: <blockquote>''Juuri nämä täydelliset opastimet tekevät MÄRKLIN-radan luonnollisen esikuvan mukaiseksi sekä sen käytön mielenkiintoiseksi ja jännittäväksi. – Kaikkien o...) |
|||
| Rivi 6: | Rivi 6: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 7039 || Yksisiipinen pääopastin || || || | + | | 7039 || Yksisiipinen pääopastin || 2 || || |
|- | |- | ||
| − | | 7040 || Pääopastin || || || | + | | 7040 || Pääopastin || 2 || || |
|- | |- | ||
| − | | 7042 || Raideopastin || || 2 rikkinäisellä valolla || | + | | 7042 || Raideopastin || 3 || 2 rikkinäisellä valolla || |
|- | |- | ||
| 7187 || Valoesiopastin || 1 || || | | 7187 || Valoesiopastin || 1 || || | ||
|- | |- | ||
| − | | 7188 || Valopääopastin || || || | + | | 7188 || Valopääopastin || 3 || 1 rikkinäisillä valoilla (taustalevy puuttuu) || |
|} | |} | ||
[[Luokka:Märklin]] | [[Luokka:Märklin]] | ||
Versio 19. joulukuuta 2015 kello 16.51
Juuri nämä täydelliset opastimet tekevät MÄRKLIN-radan luonnollisen esikuvan mukaiseksi sekä sen käytön mielenkiintoiseksi ja jännittäväksi. – Kaikkien oleellisten osien mittakaavan mukainen pienennys ja huolitellut yksityiskohdat ovat ominaisia kaikille opastimille. Kaikki pylväät ovat käytännöllisesti rikkoutumatonta sinkkipainevalua.
- – Märklinin suomenkielinen kuvasto v. 1968
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 7039 | Yksisiipinen pääopastin | 2 | ||
| 7040 | Pääopastin | 2 | ||
| 7042 | Raideopastin | 3 | 2 rikkinäisellä valolla | |
| 7187 | Valoesiopastin | 1 | ||
| 7188 | Valopääopastin | 3 | 1 rikkinäisillä valoilla (taustalevy puuttuu) |