Ero sivun ”Opastimet” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
| Rivi 4: | Rivi 4: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| − | ! # !! Nimike | + | ! # !! Nimike !! Huomioita !! Kuva |
|- | |- | ||
| − | | 7039 || Yksisiipinen pääopastin || 2 || | | + | | 7039 || Yksisiipinen pääopastin || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 7039.jpg|pienoiskuva]] |
|- | |- | ||
| − | | 7040 || Pääopastin || 2 || | | + | | 7040 || Pääopastin || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 7040.jpg|pienoiskuva]] |
|- | |- | ||
| − | | 7042 || Raideopastin || 3 | + | | 7042 || Raideopastin || 3 kpl<br /> 2 rikkinäisellä valolla || [[Tiedosto:Maerklin 7042.jpg|pienoiskuva]] |
|- | |- | ||
| − | | 7187 || Valoesiopastin || | + | | 7187 || Valoesiopastin || || |
|- | |- | ||
| − | | 7188 || Valopääopastin || 3 | + | | 7188 || Valopääopastin || 3 kpl<br />1 rikkinäisillä valoilla (taustalevy puuttuu) || [[Tiedosto:Maerklin 7188.jpg|pienoiskuva]] |
|} | |} | ||
| − | [[Luokka: | + | [[Luokka:Opastimet]] |
Versio 7. tammikuuta 2016 kello 10.18
Juuri nämä täydelliset opastimet tekevät MÄRKLIN-radan luonnollisen esikuvan mukaiseksi sekä sen käytön mielenkiintoiseksi ja jännittäväksi. – Kaikkien oleellisten osien mittakaavan mukainen pienennys ja huolitellut yksityiskohdat ovat ominaisia kaikille opastimille. Kaikki pylväät ovat käytännöllisesti rikkoutumatonta sinkkipainevalua.
- – Märklinin suomenkielinen kuvasto v. 1968
| # | Nimike | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 7039 | Yksisiipinen pääopastin | 2 kpl | |
| 7040 | Pääopastin | 2 kpl | |
| 7042 | Raideopastin | 3 kpl 2 rikkinäisellä valolla |
|
| 7187 | Valoesiopastin | ||
| 7188 | Valopääopastin | 3 kpl 1 rikkinäisillä valoilla (taustalevy puuttuu) |