Ero sivun ”M-kiskot” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
|||
| Rivi 6: | Rivi 6: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 5106 || Suora<br />180 mm {{jako|1|1}} || | + | | 5106 || Suora<br />180 mm {{jako|1|1}} || 265 || 1 rikki (keskikiskon liitin poikki, toinen kiskojen liittimistä puuttuu)<br />11 myyntiin || [[Tiedosto:Maerklin 5106.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| 5107 || Suora<br />90 mm {{jako|1|2}} || 16 || || [[Tiedosto:Maerklin 5107.jpg|thumb]] | | 5107 || Suora<br />90 mm {{jako|1|2}} || 16 || || [[Tiedosto:Maerklin 5107.jpg|thumb]] | ||
| Rivi 18: | Rivi 18: | ||
| 5110 || Suora<br />22,5 mm {{jako|1|8}} || 17 || || [[Tiedosto:Maerklin 5110.jpg|thumb]] | | 5110 || Suora<br />22,5 mm {{jako|1|8}} || 17 || || [[Tiedosto:Maerklin 5110.jpg|thumb]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 5111 || Virtakisko<br />180 mm || | + | | 5111 || Virtakisko<br />180 mm || 14 || 1 myyntiin || [[Tiedosto:Maerklin 5111.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| 5105 || Kontaktikisko<br />180 mm || 1 || || [[Tiedosto:Maerklin 5105.jpg|thumb]] | | 5105 || Kontaktikisko<br />180 mm || 1 || || [[Tiedosto:Maerklin 5105.jpg|thumb]] | ||
| Rivi 45: | Rivi 45: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 5100 || Kaari 30°<br />R = 360 mm {{jako|1|1}} || | + | | 5100 || Kaari 30°<br />R = 360 mm {{jako|1|1}} || 143 || 1 vanhalla numerolla 3601 A<br />14 myyntiin || [[Tiedosto:Maerklin 5100.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| 5101 || Kaari 15°<br />R = 360 mm {{jako|1|2}} || 22 || || [[Tiedosto:Maerklin 5101.jpg|thumb]] | | 5101 || Kaari 15°<br />R = 360 mm {{jako|1|2}} || 22 || || [[Tiedosto:Maerklin 5101.jpg|thumb]] | ||
| Rivi 53: | Rivi 53: | ||
| 5120 || Kaari 45°<br />R = 286 mm || 36 || || [[Tiedosto:Maerklin 5120.jpg|thumb]] | | 5120 || Kaari 45°<br />R = 286 mm || 36 || || [[Tiedosto:Maerklin 5120.jpg|thumb]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 5103 || Virtakisko 30°<br />R = 360 mm || | + | | 5103 || Virtakisko 30°<br />R = 360 mm || 7 || || [[Tiedosto:Maerklin 5103.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| 5147 || Kontaktikisko 15°<br />R = 360 mm || 1 || || [[Tiedosto:Maerklin 5147.jpg|thumb]] | | 5147 || Kontaktikisko 15°<br />R = 360 mm || 1 || || [[Tiedosto:Maerklin 5147.jpg|thumb]] | ||
| Rivi 82: | Rivi 82: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | [[5117|5118]]<br /><small>[[5117|5117L]]</small> || Vaihde vasen<br />180 mm, 30°<br />R = 360 mm || | + | | [[5117|5118]]<br /><small>[[5117|5117L]]</small> || Vaihde vasen<br />180 mm, 30°<br />R = 360 mm || 15 || 1 myyntiin || [[Tiedosto:Maerklin 5118.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[5117|5119]]<br /><small>[[5117|5117R]]</small> || Vaihde oikea<br />180 mm, 30°<br />R = 360 mm || | + | | [[5117|5119]]<br /><small>[[5117|5117R]]</small> || Vaihde oikea<br />180 mm, 30°<br />R = 360 mm || 14 || 1 ilman johtoja<br />1 myyntiin || [[Tiedosto:Maerklin 5119.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| 5128 || Risteysvaihde<br />193 mm, 30°<br />R = 360 mm || 4 || 1 huollossa (jäykkä mekanismi) || [[Tiedosto:Maerklin 5128.jpg|thumb]] | | 5128 || Risteysvaihde<br />193 mm, 30°<br />R = 360 mm || 4 || 1 huollossa (jäykkä mekanismi) || [[Tiedosto:Maerklin 5128.jpg|thumb]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 5114 || Risteys<br />193 mm, 30°<br />R = 360 mm || | + | | 5114 || Risteys<br />193 mm, 30°<br />R = 360 mm || 3 || || [[Tiedosto:Maerklin 5114.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| 5141<br /><small>5140L</small> || Kaarivaihde vasen<br />30° + 77,4 mm<br />R = 360 mm || 3 || || [[Tiedosto:Maerklin 5141.jpg|thumb]] | | 5141<br /><small>5140L</small> || Kaarivaihde vasen<br />30° + 77,4 mm<br />R = 360 mm || 3 || || [[Tiedosto:Maerklin 5141.jpg|thumb]] | ||
| Rivi 96: | Rivi 96: | ||
| [[5202|5203]]<br /><small>[[5202|5202L]]</small> || Vaihde vasen<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || 5 || || [[Tiedosto:Maerklin 5203.jpg|thumb]] | | [[5202|5203]]<br /><small>[[5202|5202L]]</small> || Vaihde vasen<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || 5 || || [[Tiedosto:Maerklin 5203.jpg|thumb]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[5202|5204]]<br /><small>[[5202|5202R]]</small> || Vaihde oikea<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || | + | | [[5202|5204]]<br /><small>[[5202|5202R]]</small> || Vaihde oikea<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || 9 || 1 ilman lamppua ja jousta || [[Tiedosto:Maerklin 5204.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| 5207 || Risteysvaihde<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || 3 || 1 tarvitsee uudet jouset || [[Tiedosto:Maerklin 5207.jpg|thumb]] | | 5207 || Risteysvaihde<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || 3 || 1 tarvitsee uudet jouset || [[Tiedosto:Maerklin 5207.jpg|thumb]] | ||
Versio 2. helmikuuta 2016 kello 23.36
6.1.2016 M-kiskojen määrä 623 kpl ja yhteenlaskettu pituus 97,9 m.
Suorat
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 5106 | Suora 180 mm 1⁄1 |
265 | 1 rikki (keskikiskon liitin poikki, toinen kiskojen liittimistä puuttuu) 11 myyntiin |
|
| 5107 | Suora 90 mm 1⁄2 |
16 | ||
| 5129 | Suora 70 mm |
17 | ||
| 5108 | Suora 45 mm 1⁄4 |
12 | ||
| 5109 | Suora 33,5 mm 3⁄16 |
15 | ||
| 5110 | Suora 22,5 mm 1⁄8 |
17 | ||
| 5111 | Virtakisko 180 mm |
14 | 1 myyntiin | |
| 5105 | Kontaktikisko 180 mm |
1 | ||
| 5146 | Kontaktikisko 90 mm |
1 | ||
| 5112 | Irrotuskisko 90 mm |
8 | ||
| 5113 | Irrotuskiskon valomasto | 1 | ||
| 7054 | Ylikäytävä 180 mm |
1 | ||
| 7168 | Silta 180 mm |
1 | ||
| 7190 | Stoppari 70 mm (vanha malli) |
8 | ||
| 7191 | Stoppari valolla 70 mm (vanha malli) |
7 | 1 ilman lamppua, 1 ilman johtoa ja kiskon liitintä | |
| 7190 | Stoppari 70 mm (uusi malli) |
4 | 1 ilman punaista pystyraitaa |
Kaarteet
5100-sarja
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 5100 | Kaari 30° R = 360 mm 1⁄1 |
143 | 1 vanhalla numerolla 3601 A 14 myyntiin |
|
| 5101 | Kaari 15° R = 360 mm 1⁄2 |
22 | ||
| 5102 | Kaari 7,5° R = 360 mm 1⁄4 |
8 | ||
| 5120 | Kaari 45° R = 286 mm |
36 | ||
| 5103 | Virtakisko 30° R = 360 mm |
7 | ||
| 5147 | Kontaktikisko 15° R = 360 mm |
1 | ||
| 7167 | Silta 30° R = 360 mm |
1 |
5200-sarja
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 5200 | Kaari 30° R = 437,4 mm 1⁄1 |
37 | ||
| 5201 | Kaari 15° R = 437,4 mm 1⁄2 |
2 | ||
| 5206 | Kaari 24,3°[1] R = 437,4 mm 5⁄6 |
12 | ||
| 5205 | Kaari 5,7°[2] R = 437,4 mm 1⁄6 |
5 | ||
| 5213 | Kontaktikisko 15° R = 437,4 mm |
3 |
Vaihteet ja risteykset
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 5118 5117L |
Vaihde vasen 180 mm, 30° R = 360 mm |
15 | 1 myyntiin | |
| 5119 5117R |
Vaihde oikea 180 mm, 30° R = 360 mm |
14 | 1 ilman johtoja 1 myyntiin |
|
| 5128 | Risteysvaihde 193 mm, 30° R = 360 mm |
4 | 1 huollossa (jäykkä mekanismi) | |
| 5114 | Risteys 193 mm, 30° R = 360 mm |
3 | ||
| 5141 5140L |
Kaarivaihde vasen 30° + 77,4 mm R = 360 mm |
3 | ||
| 5142 5140R |
Kaarivaihde oikea 30° + 77,4 mm R = 360 mm |
3 | 1 ilman takakantta | |
| 5203 5202L |
Vaihde vasen 180 mm, 24,3° R = 437,4 mm |
5 | ||
| 5204 5202R |
Vaihde oikea 180 mm, 24,3° R = 437,4 mm |
9 | 1 ilman lamppua ja jousta | |
| 5207 | Risteysvaihde 180 mm, 24,3° R = 437,4 mm |
3 | 1 tarvitsee uudet jouset | |
| 5214 | Kolmitievaihde 180 mm, 24,3° R = 437,4 mm |
2 | 1 tarvitsee uudet jouset | |
| 5211 | Risteys 98 mm, 48,5° R = 437,4 mm |
3 | 1 rikki (keskikiskon liittimet poikki) | |
| 5208 | Suora 8 mm |
3 | ||
| 5210 | Suora 16 mm |
4 |