Ero sivun ”Vaunut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
||
| Rivi 5: | Rivi 5: | ||
! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4017]] || Matkatavaravaunu ([[SBB]])<br />21 cm || || [[Tiedosto:Maerklin 4017.jpg|thumbnail|Märklin 4017]] | + | | X [[4017]] || Matkatavaravaunu ([[SBB]])<br />21 cm || || [[Tiedosto:Maerklin 4017.jpg|thumbnail|Märklin 4017]] |
|- | |- | ||
| X[[4023]]<ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan 1. luokan vaunu<br />24 cm || || [[Tiedosto:Maerklin 4023.jpg|thumbnail|Märklin 4023]] | | X[[4023]]<ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan 1. luokan vaunu<br />24 cm || || [[Tiedosto:Maerklin 4023.jpg|thumbnail|Märklin 4023]] | ||
| Rivi 13: | Rivi 13: | ||
| XX[[4024]]<ref name="aloituspaketti">1 kpl aloituspaketista [[3205]]</ref> || Pikajunan ravintolavaunu<br />24 cm || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4024.jpg|thumbnail|Märklin 4024]] | | XX[[4024]]<ref name="aloituspaketti">1 kpl aloituspaketista [[3205]]</ref> || Pikajunan ravintolavaunu<br />24 cm || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4024.jpg|thumbnail|Märklin 4024]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | XX [[4026]] <ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan matkatavaravaunu<br />24 cm<br />{{symbolit|A0|AB|CA}} || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4026.jpg|thumbnail|Märklin 4026]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4035]] || 4 preussilaisen matkustajavaunun sarja<br />{{symbolit|D0|DA|E2}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4035.jpg|thumbnail|Märklin 4035]] | + | | X [[4035]] || 4 preussilaisen matkustajavaunun sarja<br />{{symbolit|D0|DA|E2}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4035.jpg|thumbnail|Märklin 4035]] |
|- | |- | ||
| − | | X[[43810]]<ref>Vaunu aloituspaketista 29825, vastaa numeroa 43810</ref> || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DA|DF|E4|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43810.jpg|thumbnail|Märklin 43810]] | + | | X [[43810]]<ref>Vaunu aloituspaketista 29825, vastaa numeroa 43810</ref> || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DA|DF|E4|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43810.jpg|thumbnail|Märklin 43810]] |
|- | |- | ||
| − | | 43811 || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43811.jpg|thumb|Märklin 43811]] | + | | X 43811 || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43811.jpg|thumb|Märklin 43811]] |
|- | |- | ||
| − | | 43830 || Ohjausvaunu <br />{{symbolit|A4|C2|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43830.jpg|thumb|Märklin 43830]] | + | | X 43830 || Ohjausvaunu <br />{{symbolit|A4|C2|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43830.jpg|thumb|Märklin 43830]] |
|} | |} | ||
| Rivi 46: | Rivi 46: | ||
| X[[4740]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E5|E6|vuosi=1991}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4740.jpg|thumbnail|4740|Märklin 4740]] | | X[[4740]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E5|E6|vuosi=1991}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4740.jpg|thumbnail|4740|Märklin 4740]] | ||
|- | |- | ||
| − | | X[[47415-06]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E6|vuosi=2008}} || || | + | | X [[47415-06]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E6|vuosi=2008}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[47415-09]] || '''Ottensmann'''-Rekka<br />{{symbolit|A4|vuosi=2008}} || || | + | | X [[47415-09]] || '''Ottensmann'''-Rekka<br />{{symbolit|A4|vuosi=2008}} || || |
|- | |- | ||
| XXXX[[4459]] || Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu<br />{{symbolit|A0|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4459.jpg|thumb|Märklin 4459]] | | XXXX[[4459]] || Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu<br />{{symbolit|A0|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4459.jpg|thumb|Märklin 4459]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 44592 || Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu<br />lastina '''Märklin ''my world''''' -kontti<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2013}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44592.jpg|thumb|Märklin 44592]] | + | | X 44592 || Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu<br />lastina '''Märklin ''my world''''' -kontti<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2013}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44592.jpg|thumb|Märklin 44592]] |
|- | |- | ||
| XXX[[4430]] || Korkealaitainen avovaunu]<br />{{symbolit|A0|E5}} || Laidat osittain irti pohjasta || [[Tiedosto:Maerklin 4430.jpg|thumb|Märklin 4430]] | | XXX[[4430]] || Korkealaitainen avovaunu]<br />{{symbolit|A0|E5}} || Laidat osittain irti pohjasta || [[Tiedosto:Maerklin 4430.jpg|thumb|Märklin 4430]] | ||
| Rivi 58: | Rivi 58: | ||
| X[[4603]] || Korkealaitainen avovaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4603.jpg|thumbnail|4603|Märklin 4603]] | | X[[4603]] || Korkealaitainen avovaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4603.jpg|thumbnail|4603|Märklin 4603]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 47190 || Korkealaitainen avovaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|DF|E6|F0}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47190.jpg|thumb|Märklin 47190]] | + | | X 47190 || Korkealaitainen avovaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|DF|E6|F0}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47190.jpg|thumb|Märklin 47190]] |
|- | |- | ||
| − | | XX[[4413]] || Kuuppavaunu<br />{{symbolit|A0|AA|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4413.jpg|thumb|Märklin 4413]] | + | | XX [[4413]] || Kuuppavaunu<br />{{symbolit|A0|AA|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4413.jpg|thumb|Märklin 4413]] |
|- | |- | ||
| − | | 8X[[4513]] || Kuuppavaunu || 7 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4513.jpg|thumbnail|4513|Märklin 4513]] | + | | 8X [[4513]] || Kuuppavaunu || 7 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4513.jpg|thumbnail|4513|Märklin 4513]] |
|- | |- | ||
| − | | [[00750-18]]<ref>Ks. mm. [[:Tiedosto:Insider 2005 05 (DE).pdf|Insider Club News 5/2015]] (s. 4)</ref> || '''Jamaica'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E4|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 00750-18.jpg|thumbnail|00750-18|Märklin 00750-18]] | + | | X [[00750-18]]<ref>Ks. mm. [[:Tiedosto:Insider 2005 05 (DE).pdf|Insider Club News 5/2015]] (s. 4)</ref> || '''Jamaica'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E4|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 00750-18.jpg|thumbnail|00750-18|Märklin 00750-18]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4566]] || '''Wasabröd'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4566.jpg|thumbnail|4566|Märklin 4566]] | + | | X [[4566]] || '''Wasabröd'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4566.jpg|thumbnail|4566|Märklin 4566]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4568]] || '''Valio-Finland'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4568.jpg|thumbnail|4568|Märklin 4568]] | + | | X [[4568]] || '''Valio-Finland'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4568.jpg|thumbnail|4568|Märklin 4568]] |
|- | |- | ||
| X 29154<ref>Aloituspakkauksesta, vastaa mm. vaunua 44174.</ref> || '''Haribo'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|E6}} || || [[Tiedosto:Maerklin 29154.jpg|thumb|Märklin 29154]] | | X 29154<ref>Aloituspakkauksesta, vastaa mm. vaunua 44174.</ref> || '''Haribo'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|E6}} || || [[Tiedosto:Maerklin 29154.jpg|thumb|Märklin 29154]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 44188 || '''Mars'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E6|vuosi=2004}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44188.jpg|thumb|Märklin 44188]] | + | | X 44188 || '''Mars'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E6|vuosi=2004}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44188.jpg|thumb|Märklin 44188]] |
|- | |- | ||
| − | | 44206 || '''Mentos'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2012}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44206.jpg|thumb|Märklin 44206]] | + | | X 44206 || '''Mentos'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2012}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44206.jpg|thumb|Märklin 44206]] |
|- | |- | ||
| − | | [[48704]] || '''1. FC Märklin''' -vuosivaunu 2004 || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 48704.jpg|thumb|Märklin 48704]] | + | | 2X [[48704]] || '''1. FC Märklin''' -vuosivaunu 2004 || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 48704.jpg|thumb|Märklin 48704]] |
|- | |- | ||
| − | | [[00751-04]]<ref>Vastaa malleja 44600 ja 47264</ref> || Kääntyväkattoinen umpivaunu<br />{{symbolit|A4|DF|E6|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 00751-04.jpg|thumbnail|00751-04|Märklin 00751-04]] | + | | X [[00751-04]]<ref>Vastaa malleja 44600 ja 47264</ref> || Kääntyväkattoinen umpivaunu<br />{{symbolit|A4|DF|E6|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 00751-04.jpg|thumbnail|00751-04|Märklin 00751-04]] |
|- | |- | ||
| − | | [[47002]] || Suojapeitekuomuinen vaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47002.jpg|thumb|Märklin 47002]] | + | | X [[47002]] || Suojapeitekuomuinen vaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47002.jpg|thumb|Märklin 47002]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4612]] || Autojenkuljetusvaunu<br />{{symbolit|A0|AB|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4612.jpg|thumbnail|4612|Märklin 4612]] | + | | X [[4612]] || Autojenkuljetusvaunu<br />{{symbolit|A0|AB|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4612.jpg|thumbnail|4612|Märklin 4612]] |
|- | |- | ||
| − | | | + | | XX [[4618]] || Suurkuoramusvaunu, kuormana laatikko<br />{{symbolit|A0|AB|E4}} || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4618.jpg|thumbnail|4618|Märklin 4618]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4619]] || Siirtokattovaunu<br />{{symbolit|AA}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4619.jpg|thumbnail|4619|Märklin 4619]] | + | | X [[4619]] || Siirtokattovaunu<br />{{symbolit|AA}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4619.jpg|thumbnail|4619|Märklin 4619]] |
|- | |- | ||
| X [[4600]] || Matkatavaravaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4600.jpg|thumbnail|4600|Märklin 4600]] | | X [[4600]] || Matkatavaravaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4600.jpg|thumbnail|4600|Märklin 4600]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[46051]] || Umpivaunu jarrumiehen kopillisena ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|vuosi=1996}} || Korin kiinnike irronnut, vaunu osina laatikossa || [[Tiedosto:Maerklin 46051.jpg|thumbnail|Märklin 46051]] | + | | X korjauksesssa [[46051]] || Umpivaunu jarrumiehen kopillisena ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|vuosi=1996}} || Korin kiinnike irronnut, vaunu osina laatikossa || [[Tiedosto:Maerklin 46051.jpg|thumbnail|Märklin 46051]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4571]] || Umpivaunu<br />'''[[Western Pacific Railroad]]''' || || [[Tiedosto:Maerklin 4571.jpg|thumbnail|4571|Märklin 4571]] | + | | X [[4571]] || Umpivaunu<br />'''[[Western Pacific Railroad]]''' || || [[Tiedosto:Maerklin 4571.jpg|thumbnail|4571|Märklin 4571]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4573]] || Umpuvaunu<br />'''[[New Haven Railroad]]''' || || [[Tiedosto:Maerklin 4573.jpg|thumbnail|4573|Märklin 4573]] | + | | X [[4573]] || Umpuvaunu<br />'''[[New Haven Railroad]]''' || || [[Tiedosto:Maerklin 4573.jpg|thumbnail|4573|Märklin 4573]] |
|- | |- | ||
| X 48807<ref>48807.3, kolmen vaunun paketista</ref> || '''Spurt'''-säiliövaunu ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|E5|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 48807.jpg|thumb|48807|Märklin 48807]] | | X 48807<ref>48807.3, kolmen vaunun paketista</ref> || '''Spurt'''-säiliövaunu ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|E5|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 48807.jpg|thumb|48807|Märklin 48807]] | ||
| Rivi 119: | Rivi 119: | ||
! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | [[46716]] || Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran)<br />{{symbolit|A4|AD|AF|B5|E6|vuosi=2007}} || osoite 77 || [[Tiedosto:Maerklin 46716.jpg|thumbnail|Märklin 46716]] | + | | X [[46716]] || Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran)<br />{{symbolit|A4|AD|AF|B5|E6|vuosi=2007}} || osoite 77 || [[Tiedosto:Maerklin 46716.jpg|thumbnail|Märklin 46716]] |
|- | |- | ||
| − | | [[49940]] || Bauwagen mit Videokamera<br />{{symbolit|A4|AF|DF|E5|E6|vuosi=1999}} || osoite 2 || [[Tiedosto:Maerklin 49940.jpg|thumbnail|Märklin 49940]] | + | | X [[49940]] || Bauwagen mit Videokamera<br />{{symbolit|A4|AF|DF|E5|E6|vuosi=1999}} || osoite 2 || [[Tiedosto:Maerklin 49940.jpg|thumbnail|Märklin 49940]] |
|- | |- | ||
| − | | [[49981]] || '''Schimmel Piano''' -näyttelyvaunu<br />{{symbolit|A4|AF|B5|DF|E6|vuosi=2003}} || osoite 80 || [[Tiedosto:Maerklin 49981.jpg|thumbnail|49981|Märklin 49981]] | + | | X [[49981]] || '''Schimmel Piano''' -näyttelyvaunu<br />{{symbolit|A4|AF|B5|DF|E6|vuosi=2003}} || osoite 80 || [[Tiedosto:Maerklin 49981.jpg|thumbnail|49981|Märklin 49981]] |
|} | |} | ||
| Rivi 135: | Rivi 135: | ||
| 8X Roco Coca-Cola || Rocon ja Karstadt ''Restaurant-Café''n '''Coca-Cola'''-tavatavaunu || 8 kpl || [[Tiedosto:Roco Coca-Cola.jpg|thumb|Roco Coca-Cola]] | | 8X Roco Coca-Cola || Rocon ja Karstadt ''Restaurant-Café''n '''Coca-Cola'''-tavatavaunu || 8 kpl || [[Tiedosto:Roco Coca-Cola.jpg|thumb|Roco Coca-Cola]] | ||
|- | |- | ||
| − | | Liliput 20900 || 14-akselinen muuntajankuljetusvaunu '''Trafo-Union''' || Vaatii pientä kunnostustyötä, kopit vaunun päädyistä puuttuvat || [[Tiedosto:Liliput 20900.jpg|thumb|Liliput 20900]] | + | | X Liliput 20900 || 14-akselinen muuntajankuljetusvaunu '''Trafo-Union''' || Vaatii pientä kunnostustyötä, kopit vaunun päädyistä puuttuvat || [[Tiedosto:Liliput 20900.jpg|thumb|Liliput 20900]] |
|- | |- | ||
| − | | Wiking Modellbau 26544 || '''IKEA'''-rekka || || [[Tiedosto:Ikea truck.jpg|thumb|Wiking Modellbau 26544]] | + | | X Wiking Modellbau 26544 || '''IKEA'''-rekka || || [[Tiedosto:Ikea truck.jpg|thumb|Wiking Modellbau 26544]] |
|} | |} | ||
Versio 22. helmikuuta 2017 kello 20.16
Matkustajavaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| X 4017 | Matkatavaravaunu (SBB) 21 cm |
||
| X4023[1] | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| X4027 | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| XX4024[1] | Pikajunan ravintolavaunu 24 cm |
2 kpl | |
| XX 4026 [1] | Pikajunan matkatavaravaunu 24 cm |
2 kpl | |
| X 4035 | 4 preussilaisen matkustajavaunun sarja |
||
| X 43810[2] | Lähiliikennevaunu |
||
| X 43811 | Lähiliikennevaunu |
||
| X 43830 | Ohjausvaunu |
- 1kpl ranskalainen pikajunan matkustajavaunu, 1. luokka
- 2kpl ruotsalainen ravintolavaunu
- 1kpl 4044 pikajunan matkatavaravaunu
Tavaravaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| XXXXX4503 | Matalalaitainen avovaunu 10 cm |
4 kpl, 2 kpl sisältä maalaamattomia | |
| XXXXX4423 | Matalalaitainen avovaunu 11,5 cm |
2 kpl 1 ilman toisen päädyn liitintä |
|
| XX4473 | Matalalaitainen avovaunu 16 cm |
2 kpl | |
| X4914 | Matalalaitainen avovaunu (rakennussarja) 18 cm |
||
| X4740 | Rekankuljetusvaunu |
||
| X 47415-06 | Rekankuljetusvaunu |
||
| X 47415-09 | Ottensmann-Rekka |
||
| XXXX4459 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu |
||
| X 44592 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu lastina Märklin my world -kontti |
||
| XXX4430 | Korkealaitainen avovaunu] |
Laidat osittain irti pohjasta | |
| X4603 | Korkealaitainen avovaunu | ||
| X 47190 | Korkealaitainen avovaunu DB Cargo |
||
| XX 4413 | Kuuppavaunu |
||
| 8X 4513 | Kuuppavaunu | 7 kpl | |
| X 00750-18[1] | Jamaica-jäähdytysvaunu |
||
| X 4566 | Wasabröd-jäähdytysvaunu | ||
| X 4568 | Valio-Finland-jäähdytysvaunu | ||
| X 29154[2] | Haribo-jäähdytysvaunu |
||
| X 44188 | Mars-jäähdytysvaunu |
||
| X 44206 | Mentos-jäähdytysvaunu |
||
| 2X 48704 | 1. FC Märklin -vuosivaunu 2004 | 2 kpl | |
| X 00751-04[3] | Kääntyväkattoinen umpivaunu |
||
| X 47002 | Suojapeitekuomuinen vaunu DB Cargo |
||
| X 4612 | Autojenkuljetusvaunu |
||
| XX 4618 | Suurkuoramusvaunu, kuormana laatikko |
2 kpl | |
| X 4619 | Siirtokattovaunu |
||
| X 4600 | Matkatavaravaunu | ||
| X korjauksesssa 46051 | Umpivaunu jarrumiehen kopillisena (SBB) |
Korin kiinnike irronnut, vaunu osina laatikossa | |
| X 4571 | Umpivaunu Western Pacific Railroad |
||
| X 4573 | Umpuvaunu New Haven Railroad |
||
| X 48807[4] | Spurt-säiliövaunu (SBB) |
||
| X4900 | BP-säiliövaunu (rakennussarja) | ||
| X 4920 | Säiliöidenkuljetusvaunu (rakennussarja) |
- 1 kpl malminkujetusvaunu, 5 kuuppaa, kunto
- 4 kpl Amerikka aloitiuspaketin vaunut
- 2 kpl vihreä matkatavaravaunu, toinen aloituspaketista 29175
- 1kpl matkatavaravaunu puna-keltainen
- 4 kpl räminävaunu
- 1 kpl säiliövaunu biodiesel Märklin
- 1 kpl umpivaunu perävalolla
- ↑ Ks. mm. Insider Club News 5/2015 (s. 4)
- ↑ Aloituspakkauksesta, vastaa mm. vaunua 44174.
- ↑ Vastaa malleja 44600 ja 47264
- ↑ 48807.3, kolmen vaunun paketista
Tavaravaunut digitaalidekooderilla
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| X 46716 | Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran) |
osoite 77 | |
| X 49940 | Bauwagen mit Videokamera |
osoite 2 | |
| X 49981 | Schimmel Piano -näyttelyvaunu |
osoite 80 |
Muiden valmistajien vaunut
| Valmistaja ja # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| X Grell Werbemittel | Falch-rekka | ||
| 8X Roco Coca-Cola | Rocon ja Karstadt Restaurant-Cafén Coca-Cola-tavatavaunu | 8 kpl | |
| X Liliput 20900 | 14-akselinen muuntajankuljetusvaunu Trafo-Union | Vaatii pientä kunnostustyötä, kopit vaunun päädyistä puuttuvat | |
| X Wiking Modellbau 26544 | IKEA-rekka |
- 2 kpl valkonen tavaravaunu avoinainen malminkuljetus, MINERALS TECHNOLOGIES