Ero sivun ”Opastimet” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
||
| Rivi 14: | Rivi 14: | ||
| 7187 || Valoesiopastin || 1 kpl || 1 huollossa || | | 7187 || Valoesiopastin || 1 kpl || 1 huollossa || | ||
|- | |- | ||
| − | | [[7188]] || Valopääopastin || 3 kpl || | + | | [[7188]] || Valopääopastin || 3 kpl || || [[Tiedosto:Maerklin 7188.jpg|pienoiskuva]] |
|} | |} | ||
[[Luokka:Opastimet]] | [[Luokka:Opastimet]] | ||
Nykyinen versio 2. syyskuuta 2017 kello 18.58
Juuri nämä täydelliset opastimet tekevät MÄRKLIN-radan luonnollisen esikuvan mukaiseksi sekä sen käytön mielenkiintoiseksi ja jännittäväksi. – Kaikkien oleellisten osien mittakaavan mukainen pienennys ja huolitellut yksityiskohdat ovat ominaisia kaikille opastimille. Kaikki pylväät ovat käytännöllisesti rikkoutumatonta sinkkipainevalua.
- – Märklinin suomenkielinen kuvasto v. 1968
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 7039 | Yksisiipinen pääopastin | 3 kpl | 2 huollossa | |
| 7040 | Pääopastin | 2 kpl | 1 huollossa | |
| 7042 | Raideopastin | 3 kpl | 2 rikkinäisellä valolla | |
| 7187 | Valoesiopastin | 1 kpl | 1 huollossa | |
| 7188 | Valopääopastin | 3 kpl |