Ero sivun ”Veturit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
(wikipedialinkkejä) |
||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
| − | |||
| − | |||
== Analogiset veturit == | == Analogiset veturit == | ||
Nämä veturit on muutettu mfx-vetureiksi muutossarjojen avulla. | Nämä veturit on muutettu mfx-vetureiksi muutossarjojen avulla. | ||
| Rivi 13: | Rivi 11: | ||
| [[3000]] | | [[3000]] | ||
| [[60923]] | | [[60923]] | ||
| − | | DR-Baureihe 89.0 | + | | [[wikipedia:de:DR-Baureihe 89.0 (1934)|DR-Baureihe 89.0]] |
| [[Tiedosto:3000 0074 crop.jpg | thumb | center | 3000 / DR 89 ]] | | [[Tiedosto:3000 0074 crop.jpg | thumb | center | 3000 / DR 89 ]] | ||
|- | |- | ||
| [[3005]] | | [[3005]] | ||
| [[60923]] | | [[60923]] | ||
| − | | DB-Baureihe 23 | + | | [[wikipedia:de:DB-Baureihe 23|DB-Baureihe 23]] |
| [[Tiedosto:3005 20080314 163 crop.jpg | thumb | center | 3005 / BR 23 ]] | | [[Tiedosto:3005 20080314 163 crop.jpg | thumb | center | 3005 / BR 23 ]] | ||
|- | |- | ||
| [[3021]]<ref>Alunperin rakennussarja tuotenumerolla 3921</ref> | | [[3021]]<ref>Alunperin rakennussarja tuotenumerolla 3921</ref> | ||
| [[60924]] | | [[60924]] | ||
| − | | DB-Baureihe V 200.0 / DB-Baureihe 220 | + | | [[wikipedia:de:DB-Baureihe V 200.0|DB-Baureihe V 200.0]] / DB-Baureihe 220 |
| [[Tiedosto:kuva-3021 | thumb | center | 3021 / V 200 ]] | | [[Tiedosto:kuva-3021 | thumb | center | 3021 / V 200 ]] | ||
|- | |- | ||
| [[3060]] | | [[3060]] | ||
| [[60923]] | | [[60923]] | ||
| − | | EMD F7 "Santa Fe" | + | | [[wikipedia:EMD F7|EMD F7]] "Santa Fe" |
| [[Tiedosto:kuva-3060 | thumb | center | 3060 / F7 "Santa Fe" ]] | | [[Tiedosto:kuva-3060 | thumb | center | 3060 / F7 "Santa Fe" ]] | ||
|- | |- | ||
| Rivi 38: | Rivi 36: | ||
| [[3065]] | | [[3065]] | ||
| [[60923]] | | [[60923]] | ||
| − | | DB-Baureihe V 60 | + | | [[wikipedia:de:DB-Baureihe V 60|DB-Baureihe V 60]] |
| [[Tiedosto:kuva-3065 | thumb | center | 3065 / V 60 ]] | | [[Tiedosto:kuva-3065 | thumb | center | 3065 / V 60 ]] | ||
|- | |- | ||
| [[3072]] | | [[3072]] | ||
| [[60924]] | | [[60924]] | ||
| − | | DB-Baureihe V 100 / DB-Baureihe 212 | + | | [[wikipedia:de:DB-Baureihe V 100|DB-Baureihe V 100]] / DB-Baureihe 212 |
| [[Tiedosto:kuva-3072 | thumb | center | 3072 / BR 212 ]] | | [[Tiedosto:kuva-3072 | thumb | center | 3072 / BR 212 ]] | ||
|} | |} | ||
| + | <references /> | ||
== Digitaaliset veturit == | == Digitaaliset veturit == | ||
| − | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
|+ | |+ | ||
| Rivi 58: | Rivi 56: | ||
| [[3095]]<ref>Versio 3095.06 tai 3095.07, aloituspaketista 29175</ref> | | [[3095]]<ref>Versio 3095.06 tai 3095.07, aloituspaketista 29175</ref> | ||
| ??? (delta) | | ??? (delta) | ||
| − | | Preußische T 11 / DR-Baureihe 74 | + | | [[wikipedia:de:Preußische T 11|Preußische T 11]] / DR-Baureihe 74 |
| [[Tiedosto:3095 juna 0029 crop.jpg | thumb | center | 3095 / DR 74 ]] | | [[Tiedosto:3095 juna 0029 crop.jpg | thumb | center | 3095 / DR 74 ]] | ||
|- | |- | ||
| [[3429]] | | [[3429]] | ||
| ??? | | ??? | ||
| − | | DB-Baureihe 515 "Nokia" | + | | [[wikipedia:de:DB-Baureihe 515|DB-Baureihe 515]] "Nokia" |
| [[Tiedosto:3429 juna 0030 crop.jpg | thumb | center | 3429 / BR 515 ]] | | [[Tiedosto:3429 juna 0030 crop.jpg | thumb | center | 3429 / BR 515 ]] | ||
|- | |- | ||
| [[36880]]<ref>Aloituspaketista 29180</ref> | | [[36880]]<ref>Aloituspaketista 29180</ref> | ||
| ??? | | ??? | ||
| − | | Henschel DHG 700 C | + | | [[wikipedia:de:Henschel DHG 700 C#DHG 700 C ab 1973|Henschel DHG 700 C]] |
| [[Tiedosto:kuva-36880 | thumb | center | 36880 / DHG 700 ]] | | [[Tiedosto:kuva-36880 | thumb | center | 36880 / DHG 700 ]] | ||
|- | |- | ||
| [[37610]]<ref>Aloituspaketista 29570</ref> | | [[37610]]<ref>Aloituspaketista 29570</ref> | ||
| mfx | | mfx | ||
| − | | ALCO PA-1 "New York Central" | + | | [[wikipedia:ALCO PA-1|ALCO PA-1]] "New York Central" |
| [[Tiedosto:kuva-37610 | thumb | center | 37610 / PA-1 "NYC" ]] | | [[Tiedosto:kuva-37610 | thumb | center | 37610 / PA-1 "NYC" ]] | ||
|- | |- | ||
| [[39180]] | | [[39180]] | ||
| mfx | | mfx | ||
| − | | DB-Baureihe 218 | + | | [[wikipedia:de:DB-Baureihe 218|DB-Baureihe 218]] |
| [[Tiedosto:kuva-39180 | thumb | center | 39180 / BR 218 ]] | | [[Tiedosto:kuva-39180 | thumb | center | 39180 / BR 218 ]] | ||
|} | |} | ||
| − | |||
| − | |||
<references /> | <references /> | ||
Versio 1. joulukuuta 2015 kello 21.35
Analogiset veturit
Nämä veturit on muutettu mfx-vetureiksi muutossarjojen avulla.
| # | mfx | Malli | Kuva |
|---|---|---|---|
| 3000 | 60923 | DR-Baureihe 89.0 | Tiedosto:3000 0074 crop.jpg 3000 / DR 89 |
| 3005 | 60923 | DB-Baureihe 23 | Tiedosto:3005 20080314 163 crop.jpg 3005 / BR 23 |
| 3021[1] | 60924 | DB-Baureihe V 200.0 / DB-Baureihe 220 | Tiedosto:Kuva-3021 3021 / V 200 |
| 3060 | 60923 | EMD F7 "Santa Fe" | Tiedosto:Kuva-3060 3060 / F7 "Santa Fe" |
| 4060[2] | - | EMD F7 "Santa Fe" | Tiedosto:Kuva-4060 4060 / F7 "Santa Fe" |
| 3065 | 60923 | DB-Baureihe V 60 | Tiedosto:Kuva-3065 3065 / V 60 |
| 3072 | 60924 | DB-Baureihe V 100 / DB-Baureihe 212 | Tiedosto:Kuva-3072 3072 / BR 212 |
Digitaaliset veturit
| # | Osoite | Malli | Kuva |
|---|---|---|---|
| 3095[1] | ??? (delta) | Preußische T 11 / DR-Baureihe 74 | Tiedosto:3095 juna 0029 crop.jpg 3095 / DR 74 |
| 3429 | ??? | DB-Baureihe 515 "Nokia" | Tiedosto:3429 juna 0030 crop.jpg 3429 / BR 515 |
| 36880[2] | ??? | Henschel DHG 700 C | Tiedosto:Kuva-36880 36880 / DHG 700 |
| 37610[3] | mfx | ALCO PA-1 "New York Central" | Tiedosto:Kuva-37610 37610 / PA-1 "NYC" |
| 39180 | mfx | DB-Baureihe 218 | Tiedosto:Kuva-39180 39180 / BR 218 |