Ero sivun ”Vaunut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
| Rivi 30: | Rivi 30: | ||
! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4618]] || [[4618|Well wagon]]<br />{{symbolit|A0|AB|E4}} || 2 || [[Tiedosto:4618 juna 0008 crop.jpg|thumbnail|4618]] | + | | [[4618]] || [[4618|Well wagon]]<br />{{symbolit|A0|AB|E4}} || 2 kpl || [[Tiedosto:4618 juna 0008 crop.jpg|thumbnail|4618]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4573]] || [[4573|Boxcar]] || | + | | [[4573]] || [[4573|Boxcar]] || || [[Tiedosto:4573 juna 0012 crop.jpg|thumbnail|4573]] |
|- | |- | ||
| − | | [[00750-18]] || [[00750-18|Jamaica-tavaravaunu]]<br />{{symbolit|A4|E4|vuosi=2005}} || | + | | [[00750-18]] || [[00750-18|Jamaica-tavaravaunu]]<br />{{symbolit|A4|E4|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:00750-18 Jamaica juna 0013 crop.jpg|thumbnail|00750-18]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4568]] || [[4568|Valio Finland]] || | + | | [[4568]] || [[4568|Valio Finland]] || || [[Tiedosto:4568 Valio Finnland juna 0015 crop.jpg|thumbnail|4568]] |
|- | |- | ||
| − | | [[46051]] || {{symbolit|A4|DF|vuosi=1996}} || | + | | [[46051]] || {{symbolit|A4|DF|vuosi=1996}} || || [[Tiedosto:Tuntematon juna 0017 crop.jpg|thumbnail|Tuntematon numero]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4566]] || [[4566|Wasabröd]] || | + | | [[4566]] || [[4566|Wasabröd]] || || [[Tiedosto:4566 juna 0018 crop.jpg|thumbnail|4566]] |
|- | |- | ||
| − | | [[00751-04]] || [[00751-04|Tilt Roof Boxcar]] | + | | [[00751-04]]<ref>Vastaa mallia 47264</ref> || [[00751-04|Tilt Roof Boxcar]]<br />{{symbolit|A4|DF|E6|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:00751-04 juna 0019 crop.jpg|thumbnail|00751-04]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4571]] || [[4571|Box Car]] || | + | | [[4571]] || [[4571|Box Car]] || || [[Tiedosto:4571 juna 0021 crop.jpg|thumbnail|4571]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4900]] || [[4900|"B.P." tank wagon kit]] || | + | | [[4900]] || [[4900|"B.P." tank wagon kit]] || || [[Tiedosto:4900 juna 0022 crop.jpg|thumbnail|4900]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4920]] || [[4920|Container wagon kit]] || | + | | [[4920]] || [[4920|Container wagon kit]] || || [[Tiedosto:4920 juna 0023 crop.jpg|thumbnail|4920]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4619]] || [[4619|Sliding roof wagon<br/>''modelled on the german Federal Railways' Kmmks 51 type]]<br />{{symbolit|AA}} || | + | | [[4619]] || [[4619|Sliding roof wagon<br/>''modelled on the german Federal Railways' Kmmks 51 type]]<br />{{symbolit|AA}} || || [[Tiedosto:4619 juna 0024 crop.jpg|thumbnail|4619]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4513]] || [[4513|Tipping wagon]] || 7 || [[Tiedosto:4513 juna 0025 crop.jpg|thumbnail|4513]] | + | | [[4513]] || [[4513|Tipping wagon]] || 7 kpl || [[Tiedosto:4513 juna 0025 crop.jpg|thumbnail|4513]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4612]] || [[4612|Motor car transporter wagon]]<br />{{symbolit|A0|AB|E5}} || | + | | [[4612]] || [[4612|Motor car transporter wagon]]<br />{{symbolit|A0|AB|E5}} || || [[Tiedosto:4612 juna 0026 crop.jpg|thumbnail|4612]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4603]] || [[4603|Open goods truck]] || | + | | [[4603]] || [[4603|Open goods truck]] || || [[Tiedosto:4603 juna 0028 crop.jpg|thumbnail|4603]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4600]] || [[4600|Goods Train Luggage Van]] || | + | | [[4600]] || [[4600|Goods Train Luggage Van]] || || [[Tiedosto:4600 juna 0039 crop.jpg|thumbnail|4600]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4914]] || [[4914|Low-sided truck kit (18cm)]] || | + | | [[4914]] || [[4914|Low-sided truck kit (18cm)]] || || |
|- | |- | ||
| − | | [[4473]] || [[4473|Low sided car (16cm)]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 || | + | | [[4473]] || [[4473|Low sided car (16cm)]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 kpl || |
|- | |- | ||
| − | | [[4503]] || [[4503|Low Sided Truck (10cm)]] || 4 || [[Tiedosto:4503 juna 0042 crop.jpg|thumbnail|4503]] | + | | [[4503]] || [[4503|Low Sided Truck (10cm)]] || 4 kpl || [[Tiedosto:4503 juna 0042 crop.jpg|thumbnail|4503]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4740]] || [[4740|Depressed Floor Flat Car for Truck Transport]]<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E5|E6|vuosi=1991}} || | + | | [[4740]] || [[4740|Depressed Floor Flat Car for Truck Transport]]<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E5|E6|vuosi=1991}} || || [[Tiedosto:4740 juna 0043 crop.jpg|thumbnail|4740]] |
|- | |- | ||
| − | | [[47002]] || [[47002|Schiebeplanenwagenset DB Cargo]]<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || | + | | [[47002]] || [[47002|Schiebeplanenwagenset DB Cargo]]<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[47415-06]] || [[47415-06|Rekkavaunu]]<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E6|vuosi=2008}} || | + | | [[47415-06]] || [[47415-06|Rekkavaunu]]<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E6|vuosi=2008}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[47415-09]] || [[47415-09|Rekka]]<br />{{symbolit|A4|vuosi=2008}} || | + | | [[47415-09]] || [[47415-09|Rekka]]<br />{{symbolit|A4|vuosi=2008}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[46716]] || [[46716|Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran)]]<br />{{symbolit|A4|AD|AF|B5|E6|vuosi=2007}} || | + | | [[46716]] || [[46716|Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran)]]<br />{{symbolit|A4|AD|AF|B5|E6|vuosi=2007}} || osoite 77 || |
|- | |- | ||
| − | | [[48704]] || [[48704|1.FC Jahresvagen 2004]] || 2 || | + | | [[48704]] || [[48704|1.FC Jahresvagen 2004]] || 2 kpl || |
|- | |- | ||
| − | | [[44174 ]] || [[44174|Haribo Kühlwagen]]<br />{{symbolit|A0|A4|E6|vuosi=1997}} || | + | | [[44174 ]] || [[44174|Haribo Kühlwagen]]<br />{{symbolit|A0|A4|E6|vuosi=1997}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[49940]] || [[49940|Bauwagen mit Videokamera]]<br />{{symbolit|A4|AF|DF|E5|E6|vuosi=1999}} || | + | | [[49940]] || [[49940|Bauwagen mit Videokamera]]<br />{{symbolit|A4|AF|DF|E5|E6|vuosi=1999}} || osoite 2 || |
|- | |- | ||
| − | | [[4413]] || [[4413|Dump Car]]<br />{{symbolit|A0|AA|E5}} || | + | | [[4413]] || [[4413|Dump Car]]<br />{{symbolit|A0|AA|E5}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[4459]] || [[4459|Stake Car]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || | + | | [[4459]] || [[4459|Stake Car]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[4423]] || [[4423|Low Side Car<br/>(one end missing relex coupler)]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 || | + | | [[4423]] || [[4423|Low Side Car<br/>(one end missing relex coupler)]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 kpl || |
|- | |- | ||
| − | | [[4430]] || [[4430|Condola]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || | + | | [[4430]] || [[4430|Condola]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[49981]] || [[49981|Schimmel Piano Car]]<br />{{symbolit|A4|AF|B5|DF|E6|vuosi=2003}} || | + | | [[49981]] || [[49981|Schimmel Piano Car]]<br />{{symbolit|A4|AF|B5|DF|E6|vuosi=2003}} || osoite 80 || [[Tiedosto:49981 juna 0036 crop.jpg|thumbnail|49981]] |
|- | |- | ||
| 44188 || '''Mars'''-kylmävaunu<br />{{symbolit|A4|E6|vuosi=2004}} || || | | 44188 || '''Mars'''-kylmävaunu<br />{{symbolit|A4|E6|vuosi=2004}} || || | ||
Versio 19. joulukuuta 2015 kello 20.31
Matkustajavaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4017 | Luggage van | ||
| 43810[1] | Commuter car |
||
| 4024[2] | Express Dining Car | 2 kpl | |
| 4027 | First Class Express Coach | ||
| 4023[2] | First Class Express Coach | ||
| 4026 [2] | Express Luggage Van |
2 kpl | |
| 43811 | Lähijunan matkustajavaunu |
||
| 43830 | Ohjausvaunu |
Tavaravaunut
Muiden valmistajien vaunut
| Valmistaja ja # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| Grell Werbemittel | Falch-rekka | ||
| Roco Coca-Cola | Rocon ja Karstadt Restaurant-Cafén Coca-Cola-tavatavaunu | 8 kpl | |
| Roco 46665 (?) | Spurt-säiliövaunu | ||
| Liliput 20900 | 14-akselinen muuntajankuljetusvaunu Trafo-Union | ||
| Wiking Modellbau 26544 | IKEA-rekka |
- ↑ Vastaa mallia 47264