Ero sivun ”C-kiskot” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
|||
| (4 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Lista kaikista C-kiskoista löytyy mm. [http://www.maerklin.de/en/products/gauge-h0/railtracks/c-gauge/?tx_torrpdb_pi1&91lang&92=2&tx_torrpdb_pi1&91onlyAvailable&92=&tx_torrpdb_pi1&91pagesort&92=artnrasc Märklinin sivuilta] tai uudemmista [[Tuoteluettelot#2000 – 2009|kuvastoista]] | Lista kaikista C-kiskoista löytyy mm. [http://www.maerklin.de/en/products/gauge-h0/railtracks/c-gauge/?tx_torrpdb_pi1&91lang&92=2&tx_torrpdb_pi1&91onlyAvailable&92=&tx_torrpdb_pi1&91pagesort&92=artnrasc Märklinin sivuilta] tai uudemmista [[Tuoteluettelot#2000 – 2009|kuvastoista]] | ||
| + | 22.2.2018 C-kiskojen määrä 98 kpl ja yhteenlaskettu pituus 22,5 m. | ||
| + | |||
== Suorat == | == Suorat == | ||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
| Rivi 6: | Rivi 8: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 24172 || | + | | {{Tuote|24172}} || {{Tuote|24172|nimike}} || {{Tuote|24172|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin_24172.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24188 || | + | | {{Tuote|24188}} || {{Tuote|24188|nimike}} || {{Tuote|24188|määrä}} || 1 rikki || [[Tiedosto:Maerklin_24188.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24088 || | + | | {{Tuote|24088}} || {{Tuote|24088|nimike}} || {{Tuote|24088|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin_24088.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24951 || | + | | {{Tuote|24951}} || {{Tuote|24951|nimike}} || {{Tuote|24951|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin_24951.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24994 || | + | | {{Tuote|24994}} || {{Tuote|24994|nimike}} || {{Tuote|24994|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin_24994.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24977 || | + | | {{Tuote|24977}} || {{Tuote|24977|nimike}} || {{Tuote|24977|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin_24977.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24978 || | + | | {{Tuote|24978}} || {{Tuote|24978|nimike}} || {{Tuote|24978|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin_24978.jpg|thumb]] |
|} | |} | ||
| Rivi 26: | Rivi 28: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 24130 || | + | | {{Tuote|24130}} || {{Tuote|24130|nimike}} || {{Tuote|24130|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin 24130.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24230 || | + | | {{Tuote|24230}} || {{Tuote|24230|nimike}} || {{Tuote|24230|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin 24230.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24224 || | + | | {{Tuote|24224}} || {{Tuote|24224|nimike}} || {{Tuote|24224|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin 24224.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24206 || | + | | {{Tuote|24206}} || {{Tuote|24206|nimike}} || {{Tuote|24206|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin 24206.jpg|thumb]] |
|} | |} | ||
| Rivi 40: | Rivi 42: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 24611 || | + | | {{Tuote|24611}} || {{Tuote|24611|nimike}} || {{Tuote|24611|määrä}} || 1 ilman lamppua, mekanismia ja dekooderia || [[Tiedosto:Maerklin 24611.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24612 || | + | | {{Tuote|24612}} || {{Tuote|24612|nimike}} || {{Tuote|24612|määrä}} || 1 ilman lamppua, mekanismia ja dekooderia<br />3 ilman lamppua, mekanismia || [[Tiedosto:Maerklin 24612.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24671 || | + | | {{Tuote|24671}} || {{Tuote|24671|nimike}} || {{Tuote|24671|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin 24671.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 24672 || | + | | {{Tuote|24672}} || {{Tuote|24672|nimike}} || {{Tuote|24672|määrä}} || || [[Tiedosto:Maerklin 24672.jpg|thumb]] |
|} | |} | ||
__FORCETOC__ | __FORCETOC__ | ||
[[Luokka:Kiskot]] | [[Luokka:Kiskot]] | ||
Nykyinen versio 22. helmikuuta 2017 kello 12.22
Lista kaikista C-kiskoista löytyy mm. Märklinin sivuilta tai uudemmista kuvastoista
22.2.2018 C-kiskojen määrä 98 kpl ja yhteenlaskettu pituus 22,5 m.
Suorat
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 24172 | Suora 171,7 mm |
22 | ||
| 24188 | Suora 188,3 mm |
15 | 1 rikki | |
| 24088 | Virtakisko 188,3 mm |
2 | ||
| 24951 | Adapteri M-kiskoon 180 mm |
4 | ||
| 24994 | Kontaktikisko 94,2 mm |
2 | ||
| 24977 | Stoppari 77,5 mm + 5 mm |
4 | ||
| 24978 | Stoppari valolla 77,5 mm + 5 mm |
1 |
Kaarteet
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 24130 | Kaari 30° R1 = 360 mm |
50 | ||
| 24230 | Kaari 30° R2 = 437,5 mm |
12 | ||
| 24224 | Kaari 24,3° R2 = 437,5 mm |
4 | ||
| 24206 | Kaari 5,7° R2 = 437,5 mm |
2 |
Vaihteet
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 24611 | Vaihde, vasen 188,3 mm, 24,3° R2 = 437,5 mm |
2 | 1 ilman lamppua, mekanismia ja dekooderia | |
| 24612 | Vaihde, oikea 188,3 mm, 24,3° R2 = 437,5 mm |
4 | 1 ilman lamppua, mekanismia ja dekooderia 3 ilman lamppua, mekanismia |
|
| 24671 | Kaarivaihde, vasen 30° + 77,5 mm R1 = 360 mm |
1 | ||
| 24672 | Kaarivaihde, oikea 30° + 77,5 mm R1 = 360 mm |
1 |