Ero sivun ”Opastimet” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
(Ak: Uusi sivu: <blockquote>''Juuri nämä täydelliset opastimet tekevät MÄRKLIN-radan luonnollisen esikuvan mukaiseksi sekä sen käytön mielenkiintoiseksi ja jännittäväksi. – Kaikkien o...) |
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
||
| (6 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 4: | Rivi 4: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| − | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | + | ! # !! Nimike !! Määrä |!! Huomioita !! Kuva |
|- | |- | ||
| − | | 7039 || Yksisiipinen pääopastin || || || | + | | 7039 || Yksisiipinen pääopastin || 3 kpl || 2 huollossa || [[Tiedosto:Maerklin 7039.jpg|pienoiskuva]] |
|- | |- | ||
| − | | 7040 || Pääopastin || || || | + | | [[7040]] || Pääopastin || 2 kpl || 1 huollossa || [[Tiedosto:Maerklin 7040.jpg|pienoiskuva]] |
|- | |- | ||
| − | | 7042 || Raideopastin || || 2 rikkinäisellä valolla || | + | | [[7042]] || Raideopastin || 3 kpl || 2 rikkinäisellä valolla || [[Tiedosto:Maerklin 7042.jpg|pienoiskuva]] |
|- | |- | ||
| − | | 7187 || Valoesiopastin || 1 || || | + | | 7187 || Valoesiopastin || 1 kpl || 1 huollossa || |
|- | |- | ||
| − | | 7188 || Valopääopastin || || || | + | | [[7188]] || Valopääopastin || 3 kpl || || [[Tiedosto:Maerklin 7188.jpg|pienoiskuva]] |
|} | |} | ||
| − | [[Luokka: | + | [[Luokka:Opastimet]] |
Nykyinen versio 2. syyskuuta 2017 kello 18.58
Juuri nämä täydelliset opastimet tekevät MÄRKLIN-radan luonnollisen esikuvan mukaiseksi sekä sen käytön mielenkiintoiseksi ja jännittäväksi. – Kaikkien oleellisten osien mittakaavan mukainen pienennys ja huolitellut yksityiskohdat ovat ominaisia kaikille opastimille. Kaikki pylväät ovat käytännöllisesti rikkoutumatonta sinkkipainevalua.
- – Märklinin suomenkielinen kuvasto v. 1968
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 7039 | Yksisiipinen pääopastin | 3 kpl | 2 huollossa | |
| 7040 | Pääopastin | 2 kpl | 1 huollossa | |
| 7042 | Raideopastin | 3 kpl | 2 rikkinäisellä valolla | |
| 7187 | Valoesiopastin | 1 kpl | 1 huollossa | |
| 7188 | Valopääopastin | 3 kpl |