Ero sivun ”Vaunut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
| Rivi 17: | Rivi 17: | ||
| [[4026]] <ref name="aloituspaketti" /> || [[4026|Express Luggage Van]]<br />{{symbolit|A0|AB|CA}} || 2 kpl || [[Tiedosto:4026 juna 0037 crop.jpg|thumbnail|4026]] | | [[4026]] <ref name="aloituspaketti" /> || [[4026|Express Luggage Van]]<br />{{symbolit|A0|AB|CA}} || 2 kpl || [[Tiedosto:4026 juna 0037 crop.jpg|thumbnail|4026]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 43811 || Lähijunan matkustajavaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || | + | | 43811 || Lähijunan matkustajavaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43811.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 43830 || Ohjausvaunu <br />{{symbolit|A4|C2|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || | + | | 43830 || Ohjausvaunu <br />{{symbolit|A4|C2|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43830.jpg|thumb]] |
|} | |} | ||
| Rivi 61: | Rivi 61: | ||
| [[4914]] || [[4914|Low-sided truck kit (18cm)]] || || | | [[4914]] || [[4914|Low-sided truck kit (18cm)]] || || | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4473]] || [[4473|Low sided car (16cm)]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 kpl || | + | | [[4473]] || [[4473|Low sided car (16cm)]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4473.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4503]] || [[4503|Low Sided Truck (10cm)]] || 4 kpl || [[Tiedosto:4503 | + | | [[4503]] || [[4503|Low Sided Truck (10cm)]] || 4 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4503.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| [[4740]] || [[4740|Depressed Floor Flat Car for Truck Transport]]<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E5|E6|vuosi=1991}} || || [[Tiedosto:4740 juna 0043 crop.jpg|thumbnail|4740]] | | [[4740]] || [[4740|Depressed Floor Flat Car for Truck Transport]]<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E5|E6|vuosi=1991}} || || [[Tiedosto:4740 juna 0043 crop.jpg|thumbnail|4740]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[47002]] || [[47002|Schiebeplanenwagenset DB Cargo]]<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || | + | | [[47002]] || [[47002|Schiebeplanenwagenset DB Cargo]]<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47002.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| [[47415-06]] || [[47415-06|Rekkavaunu]]<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E6|vuosi=2008}} || || | | [[47415-06]] || [[47415-06|Rekkavaunu]]<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E6|vuosi=2008}} || || | ||
| Rivi 75: | Rivi 75: | ||
| [[46716]] || [[46716|Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran)]]<br />{{symbolit|A4|AD|AF|B5|E6|vuosi=2007}} || osoite 77 || | | [[46716]] || [[46716|Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran)]]<br />{{symbolit|A4|AD|AF|B5|E6|vuosi=2007}} || osoite 77 || | ||
|- | |- | ||
| − | | [[48704]] || [[48704|1.FC Jahresvagen 2004]] || 2 kpl || | + | | [[48704]] || [[48704|1.FC Jahresvagen 2004]] || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 48704.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 29154<ref>Aloituspakkauksesta, vastaa mm. vaunua 44174.</ref> || Haribo Kühlwagen<br />{{symbolit|E6}} || || | + | | 29154<ref>Aloituspakkauksesta, vastaa mm. vaunua 44174.</ref> || Haribo Kühlwagen<br />{{symbolit|E6}} || || [[Tiedosto:Maerklin 29154.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| [[49940]] || [[49940|Bauwagen mit Videokamera]]<br />{{symbolit|A4|AF|DF|E5|E6|vuosi=1999}} || osoite 2 || | | [[49940]] || [[49940|Bauwagen mit Videokamera]]<br />{{symbolit|A4|AF|DF|E5|E6|vuosi=1999}} || osoite 2 || | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4413]] || [[4413|Dump Car]]<br />{{symbolit|A0|AA|E5}} || || | + | | [[4413]] || [[4413|Dump Car]]<br />{{symbolit|A0|AA|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4413.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4459]] || [[4459|Stake Car]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || || | + | | [[4459]] || [[4459|Stake Car]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4459.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4423]] || [[4423|Low Side Car<br/>(one end missing relex coupler)]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 kpl || | + | | [[4423]] || [[4423|Low Side Car<br/>(one end missing relex coupler)]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4423.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4430]]<ref>Aloituspaketista 29163?</ref> || [[4430|Condola]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || || | + | | [[4430]]<ref>Aloituspaketista 29163?</ref> || [[4430|Condola]]<br />{{symbolit|A0|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4430.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| [[49981]] || [[49981|Schimmel Piano Car]]<br />{{symbolit|A4|AF|B5|DF|E6|vuosi=2003}} || osoite 80 || [[Tiedosto:49981 juna 0036 crop.jpg|thumbnail|49981]] | | [[49981]] || [[49981|Schimmel Piano Car]]<br />{{symbolit|A4|AF|B5|DF|E6|vuosi=2003}} || osoite 80 || [[Tiedosto:49981 juna 0036 crop.jpg|thumbnail|49981]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 44188 || '''Mars'''-kylmävaunu<br />{{symbolit|A4|E6|vuosi=2004}} || || | + | | 44188 || '''Mars'''-kylmävaunu<br />{{symbolit|A4|E6|vuosi=2004}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44188.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 44206 || '''Mentos'''-kylmävaunu<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2012}} || || | + | | 44206 || '''Mentos'''-kylmävaunu<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2012}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44206.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 44592 || Tavaravaunu, lastina '''Märklin ''my world''''' -kontti<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2013}} || || | + | | 44592 || Tavaravaunu, lastina '''Märklin ''my world''''' -kontti<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2013}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44592.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | 47190 || '''DB Cargo''' -tavaravaunu<br />{{symbolit|DF|E6|F0}} || || | + | | 47190 || '''DB Cargo''' -tavaravaunu<br />{{symbolit|DF|E6|F0}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47190.jpg|thumb]] |
| + | |- | ||
| + | | 4514 || Avolavavaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4514.jpg|thumb]] | ||
|} | |} | ||
Versio 19. joulukuuta 2015 kello 23.32
Matkustajavaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4017 | Luggage van | ||
| 43810[1] | Commuter car |
||
| 4024[2] | Express Dining Car | 2 kpl | |
| 4027 | First Class Express Coach | ||
| 4023[2] | First Class Express Coach | ||
| 4026 [2] | Express Luggage Van |
2 kpl | |
| 43811 | Lähijunan matkustajavaunu |
||
| 43830 | Ohjausvaunu |
Tavaravaunut
Muiden valmistajien vaunut
| Valmistaja ja # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| Grell Werbemittel | Falch-rekka | ||
| Roco Coca-Cola | Rocon ja Karstadt Restaurant-Cafén Coca-Cola-tavatavaunu | 8 kpl | |
| Roco 46665 (?) | Spurt-säiliövaunu | ||
| Liliput 20900 | 14-akselinen muuntajankuljetusvaunu Trafo-Union | Tarvitsee uudet pyörät (×14) | |
| Wiking Modellbau 26544 | IKEA-rekka |