Ero sivun ”Vaunut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
| Rivi 5: | Rivi 5: | ||
! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4017]] || Matkatavaravaunu ([[SBB]])<br />21 cm || || [[Tiedosto:4017 | + | | [[4017]] || Matkatavaravaunu ([[SBB]])<br />21 cm || || [[Tiedosto:Maerklin 4017.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4023]]<ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan 1. luokan vaunu<br />24 cm || || [[Tiedosto: | + | | [[4023]]<ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan 1. luokan vaunu<br />24 cm || || [[Tiedosto:Maerklin 4023.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| [[4027]] || Pikajunan 1. luokan vaunu<br />24 cm || || [[Tiedosto:4027 juna 0033 crop.jpg|thumbnail]] | | [[4027]] || Pikajunan 1. luokan vaunu<br />24 cm || || [[Tiedosto:4027 juna 0033 crop.jpg|thumbnail]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4024]]<ref name="aloituspaketti">1 kpl aloituspaketista [[3205]]</ref> || Pikajunan ravintolavaunu<br />24 cm || 2 kpl || [[Tiedosto:4024 | + | | [[4024]]<ref name="aloituspaketti">1 kpl aloituspaketista [[3205]]</ref> || Pikajunan ravintolavaunu<br />24 cm || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4024.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4026]] <ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan matkatavaravaunu<br />24 cm<br />{{symbolit|A0|AB|CA}} || 2 kpl || [[Tiedosto:4026 | + | | [[4026]] <ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan matkatavaravaunu<br />24 cm<br />{{symbolit|A0|AB|CA}} || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4026.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| − | | [[43810]]<ref>Vaunu aloituspaketista 29825, vastaa numeroa 43810</ref> || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DA|DF|E4|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:43810 | + | | [[43810]]<ref>Vaunu aloituspaketista 29825, vastaa numeroa 43810</ref> || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DA|DF|E4|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43810.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| 43811 || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43811.jpg|thumb]] | | 43811 || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DF|DA|E6|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:Maerklin 43811.jpg|thumb]] | ||
| Rivi 55: | Rivi 55: | ||
| [[4413]] || Kuuppavaunu<br />{{symbolit|A0|AA|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4413.jpg|thumb]] | | [[4413]] || Kuuppavaunu<br />{{symbolit|A0|AA|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4413.jpg|thumb]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4513]] || Kuuppavaunu || 7 kpl || [[Tiedosto:4513 | + | | [[4513]] || Kuuppavaunu || 7 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4513.jpg|thumbnail|4513]] |
|- | |- | ||
| − | | [[00750-18]] || '''Jamaica'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E4|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:00750-18 | + | | [[00750-18]] || '''Jamaica'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E4|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 00750-18.jpg|thumbnail|00750-18]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4566]] || '''Wasabröd'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:4566 | + | | [[4566]] || '''Wasabröd'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4566.jpg|thumbnail|4566]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4568]] || '''Valio-Finland'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:4568 | + | | [[4568]] || '''Valio-Finland'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4568.jpg|thumbnail|4568]] |
|- | |- | ||
| 29154<ref>Aloituspakkauksesta, vastaa mm. vaunua 44174.</ref> || '''Haribo'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|E6}} || || [[Tiedosto:Maerklin 29154.jpg|thumb]] | | 29154<ref>Aloituspakkauksesta, vastaa mm. vaunua 44174.</ref> || '''Haribo'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|E6}} || || [[Tiedosto:Maerklin 29154.jpg|thumb]] | ||
| Rivi 71: | Rivi 71: | ||
| [[48704]] || '''1. FC Märklin''' -vuosivaunu 2004 || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 48704.jpg|thumb]] | | [[48704]] || '''1. FC Märklin''' -vuosivaunu 2004 || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 48704.jpg|thumb]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[00751-04]]<ref>Vastaa mallia 47264</ref> || Kääntyväkattoinen umpivaunu<br />{{symbolit|A4|DF|E6|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:00751-04 | + | | [[00751-04]]<ref>Vastaa mallia 47264</ref> || Kääntyväkattoinen umpivaunu<br />{{symbolit|A4|DF|E6|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 00751-04.jpg|thumbnail|00751-04]] |
|- | |- | ||
| [[47002]] || Suojapeitekuomuinen vaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47002.jpg|thumb]] | | [[47002]] || Suojapeitekuomuinen vaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47002.jpg|thumb]] | ||
| Rivi 81: | Rivi 81: | ||
| [[4619]] || Siirtokattovaunu<br />{{symbolit|AA}} || || [[Tiedosto:4619 juna 0024 crop.jpg|thumbnail|4619]] | | [[4619]] || Siirtokattovaunu<br />{{symbolit|AA}} || || [[Tiedosto:4619 juna 0024 crop.jpg|thumbnail|4619]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4600]] || Matkatavaravaunu || || [[Tiedosto:4600 | + | | [[4600]] || Matkatavaravaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4600.jpg|thumbnail|4600]] |
|- | |- | ||
| [[46051]] || Umpivaunu jarrumiehen kopillisena ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|vuosi=1996}} || || [[Tiedosto:Tuntematon juna 0017 crop.jpg|thumbnail]] | | [[46051]] || Umpivaunu jarrumiehen kopillisena ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|vuosi=1996}} || || [[Tiedosto:Tuntematon juna 0017 crop.jpg|thumbnail]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4571]] || Umpivaunu<br />'''Western Pacific Railroad''' || || [[Tiedosto:4571 | + | | [[4571]] || Umpivaunu<br />'''Western Pacific Railroad''' || || [[Tiedosto:Maerklin 4571.jpg|thumbnail|4571]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4573]] || Umpuvaunu<br />'''New Haven Railroad''' || || [[Tiedosto:4573 | + | | [[4573]] || Umpuvaunu<br />'''New Haven Railroad''' || || [[Tiedosto:Maerklin 4573.jpg|thumbnail|4573]] |
|- | |- | ||
| 48807<ref>48807.3, kolmen vaunun paketista</ref> || '''Spurt'''-säiliövaunu ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|E5|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 48807.jpg|thumb|48807]] | | 48807<ref>48807.3, kolmen vaunun paketista</ref> || '''Spurt'''-säiliövaunu ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|E5|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 48807.jpg|thumb|48807]] | ||
Versio 1. tammikuuta 2016 kello 14.56
Matkustajavaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4017 | Matkatavaravaunu (SBB) 21 cm |
||
| 4023[1] | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| 4027 | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| 4024[1] | Pikajunan ravintolavaunu 24 cm |
2 kpl | |
| 4026 [1] | Pikajunan matkatavaravaunu 24 cm |
2 kpl | |
| 43810[2] | Lähiliikennevaunu |
||
| 43811 | Lähiliikennevaunu |
||
| 43830 | Ohjausvaunu |
Tavaravaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4503 | Matalalaitainen avovaunu 10 cm |
4 kpl | |
| 4423 | Matalalaitainen avovaunu 11,5 cm |
2 kpl 1 ilman toisen päädyn liitintä |
|
| 4473 | Matalalaitainen avovaunu 16 cm |
2 kpl | |
| 4914 | Matalalaitainen avovaunu (rakennussarja) 18 cm |
||
| 4740 | Rekankuljetusvaunu |
||
| 47415-06 | Rekankuljetusvaunu |
||
| 47415-09 | Ottensmann-Rekka |
||
| 4459 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu |
||
| 44592 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu lastina Märklin my world -kontti |
||
| 4430 | Korkealaitainen avovaunu] |
Laidat osittain irti pohjasta | |
| 4603 | Korkealaitainen avovaunu | ||
| 47190 | Korkealaitainen avovaunu DB Cargo |
||
| 4413 | Kuuppavaunu |
||
| 4513 | Kuuppavaunu | 7 kpl | |
| 00750-18 | Jamaica-jäähdytysvaunu |
||
| 4566 | Wasabröd-jäähdytysvaunu | ||
| 4568 | Valio-Finland-jäähdytysvaunu | ||
| 29154[1] | Haribo-jäähdytysvaunu |
||
| 44188 | Mars-jäähdytysvaunu |
||
| 44206 | Mentos-jäähdytysvaunu |
||
| 48704 | 1. FC Märklin -vuosivaunu 2004 | 2 kpl | |
| 00751-04[2] | Kääntyväkattoinen umpivaunu |
||
| 47002 | Suojapeitekuomuinen vaunu DB Cargo |
||
| 4612 | Autojenkuljetusvaunu |
||
| 4618 | Suurkuoramusvaunu, kuormana laatikko |
2 kpl | |
| 4619 | Siirtokattovaunu |
||
| 4600 | Matkatavaravaunu | ||
| 46051 | Umpivaunu jarrumiehen kopillisena (SBB) |
||
| 4571 | Umpivaunu Western Pacific Railroad |
||
| 4573 | Umpuvaunu New Haven Railroad |
||
| 48807[3] | Spurt-säiliövaunu (SBB) |
||
| 4900 | BP-säiliövaunu (rakennussarja) | ||
| 4920 | Säiliöidenkuljetusvaunu (rakennussarja) |
Tavaravaunut digitaalidekooderilla
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 46716 | Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran) |
osoite 77 | |
| 49940 | Bauwagen mit Videokamera |
osoite 2 | |
| 49981 | Schimmel Piano -näyttelyvaunu |
osoite 80 |
Muiden valmistajien vaunut
| Valmistaja ja # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| Grell Werbemittel | Falch-rekka | ||
| Roco Coca-Cola | Rocon ja Karstadt Restaurant-Cafén Coca-Cola-tavatavaunu | 8 kpl | |
| Liliput 20900 | 14-akselinen muuntajankuljetusvaunu Trafo-Union | Tarvitsee uudet pyörät (×14) | |
| Wiking Modellbau 26544 | IKEA-rekka |