Ero sivun ”Vaunut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
| Rivi 37: | Rivi 37: | ||
| [[4914]] || Matalalaitainen avovaunu (rakennussarja)<br />18 cm || || [[Tiedosto:Maerklin 4914.jpg|thumb]] | | [[4914]] || Matalalaitainen avovaunu (rakennussarja)<br />18 cm || || [[Tiedosto:Maerklin 4914.jpg|thumb]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4740]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E5|E6|vuosi=1991}} || || [[Tiedosto:4740 | + | | [[4740]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E5|E6|vuosi=1991}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4740.jpg|thumbnail|4740]] |
|- | |- | ||
| [[47415-06]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E6|vuosi=2008}} || || | | [[47415-06]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E6|vuosi=2008}} || || | ||
| Rivi 49: | Rivi 49: | ||
| [[4430]] || Korkealaitainen avovaunu]<br />{{symbolit|A0|E5}} || Laidat osittain irti pohjasta || [[Tiedosto:Maerklin 4430.jpg|thumb]] | | [[4430]] || Korkealaitainen avovaunu]<br />{{symbolit|A0|E5}} || Laidat osittain irti pohjasta || [[Tiedosto:Maerklin 4430.jpg|thumb]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4603]] || Korkealaitainen avovaunu || || [[Tiedosto:4603 | + | | [[4603]] || Korkealaitainen avovaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4603.jpg|thumbnail|4603]] |
|- | |- | ||
| 47190 || Korkealaitainen avovaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|DF|E6|F0}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47190.jpg|thumb]] | | 47190 || Korkealaitainen avovaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|DF|E6|F0}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47190.jpg|thumb]] | ||
| Rivi 75: | Rivi 75: | ||
| [[47002]] || Suojapeitekuomuinen vaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47002.jpg|thumb]] | | [[47002]] || Suojapeitekuomuinen vaunu<br />'''[[DB Cargo]]'''<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47002.jpg|thumb]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4612]] || Autojenkuljetusvaunu<br />{{symbolit|A0|AB|E5}} || || [[Tiedosto:4612 | + | | [[4612]] || Autojenkuljetusvaunu<br />{{symbolit|A0|AB|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4612.jpg|thumbnail|4612]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4618]] || Suurkuoramusvaunu, kuormana laatikko<br />{{symbolit|A0|AB|E4}} || 2 kpl || [[Tiedosto:4618 | + | | [[4618]] || Suurkuoramusvaunu, kuormana laatikko<br />{{symbolit|A0|AB|E4}} || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4618.jpg|thumbnail|4618]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4619]] || Siirtokattovaunu<br />{{symbolit|AA}} || || [[Tiedosto:4619 | + | | [[4619]] || Siirtokattovaunu<br />{{symbolit|AA}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4619.jpg|thumbnail|4619]] |
|- | |- | ||
| [[4600]] || Matkatavaravaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4600.jpg|thumbnail|4600]] | | [[4600]] || Matkatavaravaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4600.jpg|thumbnail|4600]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[46051]] || Umpivaunu jarrumiehen kopillisena ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|vuosi=1996}} || || [[Tiedosto: | + | | [[46051]] || Umpivaunu jarrumiehen kopillisena ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|vuosi=1996}} || || [[Tiedosto:Maerklin 46051.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| [[4571]] || Umpivaunu<br />'''Western Pacific Railroad''' || || [[Tiedosto:Maerklin 4571.jpg|thumbnail|4571]] | | [[4571]] || Umpivaunu<br />'''Western Pacific Railroad''' || || [[Tiedosto:Maerklin 4571.jpg|thumbnail|4571]] | ||
| Rivi 91: | Rivi 91: | ||
| 48807<ref>48807.3, kolmen vaunun paketista</ref> || '''Spurt'''-säiliövaunu ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|E5|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 48807.jpg|thumb|48807]] | | 48807<ref>48807.3, kolmen vaunun paketista</ref> || '''Spurt'''-säiliövaunu ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|E5|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 48807.jpg|thumb|48807]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4900]] || '''BP'''-säiliövaunu (rakennussarja) || || [[Tiedosto:4900 | + | | [[4900]] || '''BP'''-säiliövaunu (rakennussarja) || || [[Tiedosto:Maerklin 4900.jpg|thumbnail|4900]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4920]] || Säiliöidenkuljetusvaunu (rakennussarja) || || [[Tiedosto:4920 | + | | [[4920]] || Säiliöidenkuljetusvaunu (rakennussarja) || || [[Tiedosto:Maerklin 4920.jpg|thumbnail|4920]] |
|} | |} | ||
| Rivi 107: | Rivi 107: | ||
| [[49940]] || Bauwagen mit Videokamera<br />{{symbolit|A4|AF|DF|E5|E6|vuosi=1999}} || osoite 2 || | | [[49940]] || Bauwagen mit Videokamera<br />{{symbolit|A4|AF|DF|E5|E6|vuosi=1999}} || osoite 2 || | ||
|- | |- | ||
| − | | [[49981]] || '''Schimmel Piano''' -näyttelyvaunu<br />{{symbolit|A4|AF|B5|DF|E6|vuosi=2003}} || osoite 80 || [[Tiedosto:49981 | + | | [[49981]] || '''Schimmel Piano''' -näyttelyvaunu<br />{{symbolit|A4|AF|B5|DF|E6|vuosi=2003}} || osoite 80 || [[Tiedosto:Maerklin 49981.jpg|thumbnail|49981]] |
|} | |} | ||
Versio 1. tammikuuta 2016 kello 15.09
Matkustajavaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4017 | Matkatavaravaunu (SBB) 21 cm |
||
| 4023[1] | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| 4027 | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| 4024[1] | Pikajunan ravintolavaunu 24 cm |
2 kpl | |
| 4026 [1] | Pikajunan matkatavaravaunu 24 cm |
2 kpl | |
| 43810[2] | Lähiliikennevaunu |
||
| 43811 | Lähiliikennevaunu |
||
| 43830 | Ohjausvaunu |
Tavaravaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4503 | Matalalaitainen avovaunu 10 cm |
4 kpl | |
| 4423 | Matalalaitainen avovaunu 11,5 cm |
2 kpl 1 ilman toisen päädyn liitintä |
|
| 4473 | Matalalaitainen avovaunu 16 cm |
2 kpl | |
| 4914 | Matalalaitainen avovaunu (rakennussarja) 18 cm |
||
| 4740 | Rekankuljetusvaunu |
||
| 47415-06 | Rekankuljetusvaunu |
||
| 47415-09 | Ottensmann-Rekka |
||
| 4459 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu |
||
| 44592 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu lastina Märklin my world -kontti |
||
| 4430 | Korkealaitainen avovaunu] |
Laidat osittain irti pohjasta | |
| 4603 | Korkealaitainen avovaunu | ||
| 47190 | Korkealaitainen avovaunu DB Cargo |
||
| 4413 | Kuuppavaunu |
||
| 4513 | Kuuppavaunu | 7 kpl | |
| 00750-18 | Jamaica-jäähdytysvaunu |
||
| 4566 | Wasabröd-jäähdytysvaunu | ||
| 4568 | Valio-Finland-jäähdytysvaunu | ||
| 29154[1] | Haribo-jäähdytysvaunu |
||
| 44188 | Mars-jäähdytysvaunu |
||
| 44206 | Mentos-jäähdytysvaunu |
||
| 48704 | 1. FC Märklin -vuosivaunu 2004 | 2 kpl | |
| 00751-04[2] | Kääntyväkattoinen umpivaunu |
||
| 47002 | Suojapeitekuomuinen vaunu DB Cargo |
||
| 4612 | Autojenkuljetusvaunu |
||
| 4618 | Suurkuoramusvaunu, kuormana laatikko |
2 kpl | |
| 4619 | Siirtokattovaunu |
||
| 4600 | Matkatavaravaunu | ||
| 46051 | Umpivaunu jarrumiehen kopillisena (SBB) |
||
| 4571 | Umpivaunu Western Pacific Railroad |
||
| 4573 | Umpuvaunu New Haven Railroad |
||
| 48807[3] | Spurt-säiliövaunu (SBB) |
||
| 4900 | BP-säiliövaunu (rakennussarja) | ||
| 4920 | Säiliöidenkuljetusvaunu (rakennussarja) |
Tavaravaunut digitaalidekooderilla
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 46716 | Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran) |
osoite 77 | |
| 49940 | Bauwagen mit Videokamera |
osoite 2 | |
| 49981 | Schimmel Piano -näyttelyvaunu |
osoite 80 |
Muiden valmistajien vaunut
| Valmistaja ja # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| Grell Werbemittel | Falch-rekka | ||
| Roco Coca-Cola | Rocon ja Karstadt Restaurant-Cafén Coca-Cola-tavatavaunu | 8 kpl | |
| Liliput 20900 | 14-akselinen muuntajankuljetusvaunu Trafo-Union | Tarvitsee uudet pyörät (×14) | |
| Wiking Modellbau 26544 | IKEA-rekka |