Ero sivun ”Rautatieyhtiöt” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
(Ak: Uusi sivu: {| class="wikitable sortable" |- ! Maa !! Lyhenne !! Alkuperäinen nimi !! Rautatieyhtiö |- |rowspan=2| '''Belgia''' || SNCB || Société Nationale des Chemins de fer Belges || Be...) |
|||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
|- | |- | ||
| − | ! Maa !! Lyhenne !! Alkuperäinen nimi !! | + | ! Maa !! Lyhenne !! Alkuperäinen nimi !! Nimi suomeksi ja englanniksi !! Toiminnassa |
|- | |- | ||
| − | | | + | | (AU) '''Itävalta''' || ÖBB || Österreichische Bundesbahnen || Itävallan valtionrautatiet<br />Austrian Federal Railways || 1923– |
|- | |- | ||
| − | | | + | |rowspan=2| (BE) '''Belgia''' || SNCB || Société Nationale des Chemins de fer Belges ||rowspan=2| Belgian valtionrautatiet (''ransk./holl.'')<br />Belgian State Railways ||rowspan=2| 1926– |
|- | |- | ||
| − | | | + | | NMBS || Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen |
|- | |- | ||
| − | | | + | |rowspan=6| (CH) '''Sveitsi''' || SBB || Schweizerische Bundesbahnen ||rowspan=3| Sveitsin valtionrautatiet (''saks./ransk./ital.'')<br />Swiss Federal Railways ||rowspan=3| 1902– |
|- | |- | ||
| − | | | + | | CFF || Chemins de fer fédéraux suisses |
|- | |- | ||
| − | | | + | | FFS || Ferrovie federali svizzere |
|- | |- | ||
| − | | | + | |rowspan=2| BLS || BLS Lötschbergbahn AG || Bern–Lötschberg–Simplon-rautatie<br />Bern–Lötschberg–Simplon railway || 1913–2006 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | BLS AG || || 2006– |
|- | |- | ||
| − | | | + | | AAE || AAE Ahaus Alstätter Eisenbahn || || 1989– |
|- | |- | ||
| − | | | + | |rowspan=9| (DE) '''Saksa''' || KPEV || Königlich Preußische Eisenbahn-Verwaltung || Preussi, Hessem, Pohjois- ja Länsi-Saksa<br />Royal Prussian State Railroad Administration || 1878–1918 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | K.Bay.Sts.B. || Königlich Bayerische Staatseisenbahnen || Baijeri ja Pfalz, Etelä-Saksa<br />Royal Bavarian State Railroad || 1844–1920 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | K.W.St.E. || Königlich Württembergische Staats-Eisenbahnen || Württemberg, Lounais-Saksa<br />Royal Württemberg State Railways || 1845–1920 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | DRG || Deutsche Reichsbahn-Gesellschaft || Saksan valtionrautatiet<br />German State Railroad Company || 1924–1937 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | DR || Deutsche Reichsbahn || Saksan valtionrautatiet<br />German State Railroad || 1937–1945 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | DB || Deutsche Bundesbahn || Saksan liittotasavallan rautatiet<br />German Federal Railroad || 1949–1993 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | DR || Deutsche Reichsbahn || Saksan demokraattisen tasavallan rautatiet<br />German State Railroad || 1945–1993 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | DB AG || Deutsche Bahn AG || Saksan valtionrautatiet<br />German Railroad, Inc. || 1994– |
|- | |- | ||
| − | | | + | | HEF || Historische Eisenbahn Frankfurt || Frankfurtin museorautatie<br />Historic Railway, Frankfurt || 1978– |
|- | |- | ||
| − | | | + | | (DK) '''Tanska''' || DSB || Danske Statsbaner || Tanskan valtionrautatiet<br />Danish State Railways || 1885– |
|- | |- | ||
| − | | | + | | (FR) '''Ranska''' || SNCF || Société Nationale des Chemins de Fer Français || Ranskan valtionrautatiet<br />French State Railways || 1938– |
|- | |- | ||
| − | | | + | | (IT) '''Italia''' || FS || Ferrovie dello Stato Italiane || Italian valtionrautatiet<br />Italian State Railways || 1905– |
|- | |- | ||
| − | | | + | | (LU) '''Luxemburg''' || CFL || Société Nationale des Chemins de Fer Luxembourgeois || Luxemburgin valtionrautatiet<br />Luxembourg State Railways || 1946– |
|- | |- | ||
| − | | | + | | (NL) '''Alankomaat''' || NS || Nederlandse Spoorwegen || Alankomaiden valtionrautatiet<br />Dutch State Railways || 1938– |
|- | |- | ||
| − | |rowspan= | + | |rowspan=2| (NO) '''Norja''' ||rowspan=2| NSB || Norges Statsbaner ||rowspan=2| Norjan valtionrautatiet<br />Norwegian State Railways || 1883–1996 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Norges Statsbaner AS (NSB AS) || 1996– |
|- | |- | ||
| − | | | + | |rowspan=2| (RU) '''Venäjä''' || SŽD || Советские железные дороги (СЖД, ''Sovjetskije Zeleznyje Dorogi'') || Soviet Railways || 1922–1991 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | RŽD || Российские железные дороги (РЖД, ''Rossijskije železnyje dorogi'') || Venäjän rautatiet<br />Russian Railways || 1992– |
|- | |- | ||
| − | | ''' | + | |rowspan=3| (SE) '''Ruotsi''' ||rowspan=2| SJ || Statens Järnvägar || Ruotsin valtionrautatiet<br />Swedish State Railways || 1887–2001 |
| + | |- | ||
| + | | SJ AB || || 2001– | ||
| + | |- | ||
| + | | HR || Hector Rail || || 2004– | ||
| + | |- | ||
| + | |rowspan=4| (US) '''Yhdysvallat''' || AT & SF || Atchison, Topeka and Santa Fe Railway || Keskilänsi ja Lounais-USA || 1859–1996 | ||
| + | |- | ||
| + | | UP || Union Pacific Railroad || Keskilänsi ja Länsi-USA || 1862– | ||
| + | |- | ||
| + | | NYC || New York Central Railroad || Koillis-USA || 1869–1968 | ||
| + | |- | ||
| + | | PRR || Pennsylvania Railroad || Koillis-USA || 1846–1968 | ||
|} | |} | ||
[[Luokka:Rautatiet]] | [[Luokka:Rautatiet]] | ||
Versio 28. tammikuuta 2017 kello 15.35
| Maa | Lyhenne | Alkuperäinen nimi | Nimi suomeksi ja englanniksi | Toiminnassa |
|---|---|---|---|---|
| (AU) Itävalta | ÖBB | Österreichische Bundesbahnen | Itävallan valtionrautatiet Austrian Federal Railways |
1923– |
| (BE) Belgia | SNCB | Société Nationale des Chemins de fer Belges | Belgian valtionrautatiet (ransk./holl.) Belgian State Railways |
1926– |
| NMBS | Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen | |||
| (CH) Sveitsi | SBB | Schweizerische Bundesbahnen | Sveitsin valtionrautatiet (saks./ransk./ital.) Swiss Federal Railways |
1902– |
| CFF | Chemins de fer fédéraux suisses | |||
| FFS | Ferrovie federali svizzere | |||
| BLS | BLS Lötschbergbahn AG | Bern–Lötschberg–Simplon-rautatie Bern–Lötschberg–Simplon railway |
1913–2006 | |
| BLS AG | 2006– | |||
| AAE | AAE Ahaus Alstätter Eisenbahn | 1989– | ||
| (DE) Saksa | KPEV | Königlich Preußische Eisenbahn-Verwaltung | Preussi, Hessem, Pohjois- ja Länsi-Saksa Royal Prussian State Railroad Administration |
1878–1918 |
| K.Bay.Sts.B. | Königlich Bayerische Staatseisenbahnen | Baijeri ja Pfalz, Etelä-Saksa Royal Bavarian State Railroad |
1844–1920 | |
| K.W.St.E. | Königlich Württembergische Staats-Eisenbahnen | Württemberg, Lounais-Saksa Royal Württemberg State Railways |
1845–1920 | |
| DRG | Deutsche Reichsbahn-Gesellschaft | Saksan valtionrautatiet German State Railroad Company |
1924–1937 | |
| DR | Deutsche Reichsbahn | Saksan valtionrautatiet German State Railroad |
1937–1945 | |
| DB | Deutsche Bundesbahn | Saksan liittotasavallan rautatiet German Federal Railroad |
1949–1993 | |
| DR | Deutsche Reichsbahn | Saksan demokraattisen tasavallan rautatiet German State Railroad |
1945–1993 | |
| DB AG | Deutsche Bahn AG | Saksan valtionrautatiet German Railroad, Inc. |
1994– | |
| HEF | Historische Eisenbahn Frankfurt | Frankfurtin museorautatie Historic Railway, Frankfurt |
1978– | |
| (DK) Tanska | DSB | Danske Statsbaner | Tanskan valtionrautatiet Danish State Railways |
1885– |
| (FR) Ranska | SNCF | Société Nationale des Chemins de Fer Français | Ranskan valtionrautatiet French State Railways |
1938– |
| (IT) Italia | FS | Ferrovie dello Stato Italiane | Italian valtionrautatiet Italian State Railways |
1905– |
| (LU) Luxemburg | CFL | Société Nationale des Chemins de Fer Luxembourgeois | Luxemburgin valtionrautatiet Luxembourg State Railways |
1946– |
| (NL) Alankomaat | NS | Nederlandse Spoorwegen | Alankomaiden valtionrautatiet Dutch State Railways |
1938– |
| (NO) Norja | NSB | Norges Statsbaner | Norjan valtionrautatiet Norwegian State Railways |
1883–1996 |
| Norges Statsbaner AS (NSB AS) | 1996– | |||
| (RU) Venäjä | SŽD | Советские железные дороги (СЖД, Sovjetskije Zeleznyje Dorogi) | Soviet Railways | 1922–1991 |
| RŽD | Российские железные дороги (РЖД, Rossijskije železnyje dorogi) | Venäjän rautatiet Russian Railways |
1992– | |
| (SE) Ruotsi | SJ | Statens Järnvägar | Ruotsin valtionrautatiet Swedish State Railways |
1887–2001 |
| SJ AB | 2001– | |||
| HR | Hector Rail | 2004– | ||
| (US) Yhdysvallat | AT & SF | Atchison, Topeka and Santa Fe Railway | Keskilänsi ja Lounais-USA | 1859–1996 |
| UP | Union Pacific Railroad | Keskilänsi ja Länsi-USA | 1862– | |
| NYC | New York Central Railroad | Koillis-USA | 1869–1968 | |
| PRR | Pennsylvania Railroad | Koillis-USA | 1846–1968 |