Ero sivun ”Vaunut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p (→Tavaravaunut) |
p (→Tavaravaunut) |
||
| Rivi 59: | Rivi 59: | ||
| [[4513]] || Kuuppavaunu || 7 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4513.jpg|thumbnail|4513|Märklin 4513]] | | [[4513]] || Kuuppavaunu || 7 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4513.jpg|thumbnail|4513|Märklin 4513]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[00750-18]] || '''Jamaica'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E4|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 00750-18.jpg|thumbnail|00750-18|Märklin 00750-18]] | + | | [[00750-18]]<ref>Ks. mm. [[:Tiedosto:Insider 2005 05 (DE).pdf|Insider Club News 5/2015]] (s. 4)</ref> || '''Jamaica'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E4|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:Maerklin 00750-18.jpg|thumbnail|00750-18|Märklin 00750-18]] |
|- | |- | ||
| [[4566]] || '''Wasabröd'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4566.jpg|thumbnail|4566|Märklin 4566]] | | [[4566]] || '''Wasabröd'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:Maerklin 4566.jpg|thumbnail|4566|Märklin 4566]] | ||
Versio 28. tammikuuta 2017 kello 17.29
Matkustajavaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4017 | Matkatavaravaunu (SBB) 21 cm |
||
| 4023[1] | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| 4027 | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| 4024[1] | Pikajunan ravintolavaunu 24 cm |
2 kpl | |
| 4026 [1] | Pikajunan matkatavaravaunu 24 cm |
2 kpl | |
| 4035 | 4 preussilaisen matkustajavaunun sarja |
||
| 43810[2] | Lähiliikennevaunu |
||
| 43811 | Lähiliikennevaunu |
||
| 43830 | Ohjausvaunu |
Tavaravaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4503 | Matalalaitainen avovaunu 10 cm |
4 kpl | |
| 4423 | Matalalaitainen avovaunu 11,5 cm |
2 kpl 1 ilman toisen päädyn liitintä |
|
| 4473 | Matalalaitainen avovaunu 16 cm |
2 kpl | |
| 4914 | Matalalaitainen avovaunu (rakennussarja) 18 cm |
||
| 4740 | Rekankuljetusvaunu |
||
| 47415-06 | Rekankuljetusvaunu |
||
| 47415-09 | Ottensmann-Rekka |
||
| 4459 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu |
||
| 44592 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu lastina Märklin my world -kontti |
||
| 4430 | Korkealaitainen avovaunu] |
Laidat osittain irti pohjasta | |
| 4603 | Korkealaitainen avovaunu | ||
| 47190 | Korkealaitainen avovaunu DB Cargo |
||
| 4413 | Kuuppavaunu |
||
| 4513 | Kuuppavaunu | 7 kpl | |
| 00750-18[1] | Jamaica-jäähdytysvaunu |
||
| 4566 | Wasabröd-jäähdytysvaunu | ||
| 4568 | Valio-Finland-jäähdytysvaunu | ||
| 29154[2] | Haribo-jäähdytysvaunu |
||
| 44188 | Mars-jäähdytysvaunu |
||
| 44206 | Mentos-jäähdytysvaunu |
||
| 48704 | 1. FC Märklin -vuosivaunu 2004 | 2 kpl | |
| 00751-04[3] | Kääntyväkattoinen umpivaunu |
||
| 47002 | Suojapeitekuomuinen vaunu DB Cargo |
||
| 4612 | Autojenkuljetusvaunu |
||
| 4618 | Suurkuoramusvaunu, kuormana laatikko |
2 kpl | |
| 4619 | Siirtokattovaunu |
||
| 4600 | Matkatavaravaunu | ||
| 46051 | Umpivaunu jarrumiehen kopillisena (SBB) |
Korin kiinnike irronnut, vaunu osina laatikossa | |
| 4571 | Umpivaunu Western Pacific Railroad |
||
| 4573 | Umpuvaunu New Haven Railroad |
||
| 48807[4] | Spurt-säiliövaunu (SBB) |
||
| 4900 | BP-säiliövaunu (rakennussarja) | ||
| 4920 | Säiliöidenkuljetusvaunu (rakennussarja) |
- ↑ Ks. mm. Insider Club News 5/2015 (s. 4)
- ↑ Aloituspakkauksesta, vastaa mm. vaunua 44174.
- ↑ Vastaa malleja 44600 ja 47264
- ↑ 48807.3, kolmen vaunun paketista
Tavaravaunut digitaalidekooderilla
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 46716 | Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran) |
osoite 77 | |
| 49940 | Bauwagen mit Videokamera |
osoite 2 | |
| 49981 | Schimmel Piano -näyttelyvaunu |
osoite 80 |
Muiden valmistajien vaunut
| Valmistaja ja # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| Grell Werbemittel | Falch-rekka | ||
| Roco Coca-Cola | Rocon ja Karstadt Restaurant-Cafén Coca-Cola-tavatavaunu | 8 kpl | |
| Liliput 20900 | 14-akselinen muuntajankuljetusvaunu Trafo-Union | Vaatii pientä kunnostustyötä, kopit vaunun päädyistä puuttuvat | |
| Wiking Modellbau 26544 | IKEA-rekka |