Ero sivun ”Vaunut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
| Rivi 5: | Rivi 5: | ||
! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | [[4017]] || Matkatavaravaunu ([[SBB]]) || || [[Tiedosto:4017 juna 0011 crop.jpg|thumbnail]] | + | | [[4017]] || Matkatavaravaunu ([[SBB]])<br />21 cm || || [[Tiedosto:4017 juna 0011 crop.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4023]]<ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan 1. luokan vaunu || || [[Tiedosto:4022 juna 0035 crop.jpg|thumbnail]] | + | | [[4023]]<ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan 1. luokan vaunu<br />24 cm || || [[Tiedosto:4022 juna 0035 crop.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4027]] || Pikajunan 1. luokan vaunu || || [[Tiedosto:4027 juna 0033 crop.jpg|thumbnail]] | + | | [[4027]] || Pikajunan 1. luokan vaunu<br />24 cm || || [[Tiedosto:4027 juna 0033 crop.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4024]]<ref name="aloituspaketti">1 kpl aloituspaketista [[3205]]</ref> || Pikajunan ravintolavaunu || 2 kpl || [[Tiedosto:4024 juna 0032 crop.jpg|thumbnail]] | + | | [[4024]]<ref name="aloituspaketti">1 kpl aloituspaketista [[3205]]</ref> || Pikajunan ravintolavaunu<br />24 cm || 2 kpl || [[Tiedosto:4024 juna 0032 crop.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| − | | [[4026]] <ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan matkatavaravaunu<br />{{symbolit|A0|AB|CA}} || 2 kpl || [[Tiedosto:4026 juna 0037 crop.jpg|thumbnail]] | + | | [[4026]] <ref name="aloituspaketti" /> || Pikajunan matkatavaravaunu<br />24 cm<br />{{symbolit|A0|AB|CA}} || 2 kpl || [[Tiedosto:4026 juna 0037 crop.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| [[43810]]<ref>Vaunu aloituspaketista 29825, vastaa numeroa 43810</ref> || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DA|DF|E4|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:43810 juna 0031 crop.jpg|thumbnail]] | | [[43810]]<ref>Vaunu aloituspaketista 29825, vastaa numeroa 43810</ref> || Lähiliikennevaunu<br />{{symbolit|A4|C7|DA|DF|E4|ED|vuosi=2008}} || || [[Tiedosto:43810 juna 0031 crop.jpg|thumbnail]] | ||
| Rivi 29: | Rivi 29: | ||
! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4503]] || Matalalaitainen avovaunu<br />10 cm || 4 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4503.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4423]] || Matalalaitainen avovaunu<br />11,5 cm<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4423.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4473]] || Matalalaitainen avovaunu<br />16 cm<br />{{symbolit|A0|E5}} || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 4473.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4914]] || Matalalaitainen avovaunu (rakennussarja)<br />18 cm || || [[Tiedosto:Maerklin 4914.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4740]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E5|E6|vuosi=1991}} || || [[Tiedosto:4740 juna 0043 crop.jpg|thumbnail|4740]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[47415-06]] || Rekankuljetusvaunu<br />{{symbolit|A4|AB|DD|E6|vuosi=2008}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[47415-09]] || '''Ottensmann'''-Rekka<br />{{symbolit|A4|vuosi=2008}} || || |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4459]] || Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu<br />{{symbolit|A0|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4459.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 44592 || Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu<br />lastina '''Märklin ''my world''''' -kontti<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2013}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44592.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4430]]<ref>Aloituspaketista 29163?</ref> || Korkealaitainen avovaunu]<br />{{symbolit|A0|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4430.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4603]] || Korkealaitainen avovaunu || || [[Tiedosto:4603 juna 0028 crop.jpg|thumbnail|4603]] |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 47190 || Korkealaitainen avovaunu<br />'''DB Cargo'''<br />{{symbolit|DF|E6|F0}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47190.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4413]] || Kuuppavaunu<br />{{symbolit|A0|AA|E5}} || || [[Tiedosto:Maerklin 4413.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4513]] || Kuuppavaunu || 7 kpl || [[Tiedosto:4513 juna 0025 crop.jpg|thumbnail|4513]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[00750-18]] || '''Jamaica'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E4|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:00750-18 Jamaica juna 0013 crop.jpg|thumbnail|00750-18]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4566]] || '''Wasabröd'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:4566 juna 0018 crop.jpg|thumbnail|4566]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4568]] || '''Valio-Finland'''-jäähdytysvaunu || || [[Tiedosto:4568 Valio Finnland juna 0015 crop.jpg|thumbnail|4568]] |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 29154<ref>Aloituspakkauksesta, vastaa mm. vaunua 44174.</ref> || '''Haribo'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|E6}} || || [[Tiedosto:Maerklin 29154.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 44188 || '''Mars'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E6|vuosi=2004}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44188.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 44206 || '''Mentos'''-jäähdytysvaunu<br />{{symbolit|A4|E7|vuosi=2012}} || || [[Tiedosto:Maerklin 44206.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[48704]] || '''1. FC Märklin''' -vuosivaunu 2004 || 2 kpl || [[Tiedosto:Maerklin 48704.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[00751-04]]<ref>Vastaa mallia 47264</ref> || Kääntyväkattoinen umpivaunu<br />{{symbolit|A4|DF|E6|vuosi=2005}} || || [[Tiedosto:00751-04 juna 0019 crop.jpg|thumbnail|00751-04]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[47002]] || Suojapeitekuomuinen vaunu<br />'''DB Cargo'''<br />{{symbolit|A4|DF|E6|F0|vuosi=2007}} || || [[Tiedosto:Maerklin 47002.jpg|thumb]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4612]] || Autojenkuljetusvaunu<br />{{symbolit|A0|AB|E5}} || || [[Tiedosto:4612 juna 0026 crop.jpg|thumbnail|4612]] |
|- | |- | ||
| − | | | + | | [[4619]] || Siirtokattovaunu<br />{{symbolit|AA}} || || [[Tiedosto:4619 juna 0024 crop.jpg|thumbnail|4619]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4600]] || Matkatavaravaunu || || [[Tiedosto:4600 juna 0039 crop.jpg|thumbnail|4600]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[46051]] || Umpivaunu jarrumiehen kopillisena ([[SBB]])<br />{{symbolit|A4|DF|vuosi=1996}} || || [[Tiedosto:Tuntematon juna 0017 crop.jpg|thumbnail]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4571]] || Umpivaunu<br />'''Western Pacific Railroad''' || || [[Tiedosto:4571 juna 0021 crop.jpg|thumbnail|4571]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4573]] || Umpuvaunu<br />'''New Haven Railroad''' || || [[Tiedosto:4573 juna 0012 crop.jpg|thumbnail|4573]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4618]] || Suurkuoramusvaunu, kuormana laatikko<br />{{symbolit|A0|AB|E4}} || 2 kpl || [[Tiedosto:4618 juna 0008 crop.jpg|thumbnail|4618]] |
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[4900]] || '''BP'''-säiliövaunu (rakennussarja) || || [[Tiedosto:4900 juna 0022 crop.jpg|thumbnail|4900]] |
|- | |- | ||
| − | | | + | | [[4920]] || Säiliöidenkuljetusvaunu (rakennussarja) || || [[Tiedosto:4920 juna 0023 crop.jpg|thumbnail|4920]] |
| + | |} | ||
| + | |||
| + | <references /> | ||
| + | |||
| + | === Tavaravaunut digitaalidekooderilla === | ||
| + | {| class="wikitable sortable" | ||
| + | |+ | ||
| + | ! # !! Malli !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | [[46716]] || Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran)<br />{{symbolit|A4|AD|AF|B5|E6|vuosi=2007}} || osoite 77 || |
|- | |- | ||
| − | | | + | | [[49940]] || Bauwagen mit Videokamera<br />{{symbolit|A4|AF|DF|E5|E6|vuosi=1999}} || osoite 2 || |
|- | |- | ||
| − | | | + | | [[49981]] || '''Schimmel Piano''' -näyttelyvaunu<br />{{symbolit|A4|AF|B5|DF|E6|vuosi=2003}} || osoite 80 || [[Tiedosto:49981 juna 0036 crop.jpg|thumbnail|49981]] |
| − | |||
| − | |||
|} | |} | ||
| − | |||
| − | |||
== Muiden valmistajien vaunut == | == Muiden valmistajien vaunut == | ||
Versio 20. joulukuuta 2015 kello 00.46
Matkustajavaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4017 | Matkatavaravaunu (SBB) 21 cm |
||
| 4023[1] | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| 4027 | Pikajunan 1. luokan vaunu 24 cm |
||
| 4024[1] | Pikajunan ravintolavaunu 24 cm |
2 kpl | |
| 4026 [1] | Pikajunan matkatavaravaunu 24 cm |
2 kpl | |
| 43810[2] | Lähiliikennevaunu |
||
| 43811 | Lähiliikennevaunu |
||
| 43830 | Ohjausvaunu |
Tavaravaunut
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 4503 | Matalalaitainen avovaunu 10 cm |
4 kpl | |
| 4423 | Matalalaitainen avovaunu 11,5 cm |
2 kpl | |
| 4473 | Matalalaitainen avovaunu 16 cm |
2 kpl | |
| 4914 | Matalalaitainen avovaunu (rakennussarja) 18 cm |
||
| 4740 | Rekankuljetusvaunu |
||
| 47415-06 | Rekankuljetusvaunu |
||
| 47415-09 | Ottensmann-Rekka |
||
| 4459 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu |
||
| 44592 | Matalalaitainen pylväillä varustettu avovaunu lastina Märklin my world -kontti |
||
| 4430[1] | Korkealaitainen avovaunu] |
||
| 4603 | Korkealaitainen avovaunu | ||
| 47190 | Korkealaitainen avovaunu DB Cargo |
||
| 4413 | Kuuppavaunu |
||
| 4513 | Kuuppavaunu | 7 kpl | |
| 00750-18 | Jamaica-jäähdytysvaunu |
||
| 4566 | Wasabröd-jäähdytysvaunu | ||
| 4568 | Valio-Finland-jäähdytysvaunu | ||
| 29154[2] | Haribo-jäähdytysvaunu |
||
| 44188 | Mars-jäähdytysvaunu |
||
| 44206 | Mentos-jäähdytysvaunu |
||
| 48704 | 1. FC Märklin -vuosivaunu 2004 | 2 kpl | |
| 00751-04[3] | Kääntyväkattoinen umpivaunu |
Tiedosto:00751-04 juna 0019 crop.jpg 00751-04 | |
| 47002 | Suojapeitekuomuinen vaunu DB Cargo |
||
| 4612 | Autojenkuljetusvaunu |
||
| 4619 | Siirtokattovaunu |
||
| 4600 | Matkatavaravaunu | ||
| 46051 | Umpivaunu jarrumiehen kopillisena (SBB) |
||
| 4571 | Umpivaunu Western Pacific Railroad |
||
| 4573 | Umpuvaunu New Haven Railroad |
||
| 4618 | Suurkuoramusvaunu, kuormana laatikko |
2 kpl | |
| 4900 | BP-säiliövaunu (rakennussarja) | ||
| 4920 | Säiliöidenkuljetusvaunu (rakennussarja) |
Tavaravaunut digitaalidekooderilla
| # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| 46716 | Hilfszug der Bahnfeuerwehr mit Bergekran. (Krupp Ardelt Kran) |
osoite 77 | |
| 49940 | Bauwagen mit Videokamera |
osoite 2 | |
| 49981 | Schimmel Piano -näyttelyvaunu |
osoite 80 |
Muiden valmistajien vaunut
| Valmistaja ja # | Malli | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|
| Grell Werbemittel | Falch-rekka | ||
| Roco Coca-Cola | Rocon ja Karstadt Restaurant-Cafén Coca-Cola-tavatavaunu | 8 kpl | |
| Roco 46665 (?) | Spurt-säiliövaunu | ||
| Liliput 20900 | 14-akselinen muuntajankuljetusvaunu Trafo-Union | Tarvitsee uudet pyörät (×14) | |
| Wiking Modellbau 26544 | IKEA-rekka |