Ero sivun ”M-kiskot” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Osk (keskustelu | muokkaukset) |
|||
| Rivi 4: | Rivi 4: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 5106 || Suora<br />180 mm {{jako|1|1}} || | + | | 5106 || Suora<br />180 mm {{jako|1|1}} || 184 || 1 rikki (keskikiskon liitin poikki, toinen kiskojen liittimistä puuttuu) || |
|- | |- | ||
| − | | 5107 || Suora<br />90 mm {{jako|1|2}} || | + | | 5107 || Suora<br />90 mm {{jako|1|2}} || 16 || || |
|- | |- | ||
| − | | 5129 || Suora<br />70 mm || | + | | 5129 || Suora<br />70 mm || 14 || || |
|- | |- | ||
| 5108 || Suora<br />45 mm {{jako|1|4}} || 9 || || | | 5108 || Suora<br />45 mm {{jako|1|4}} || 9 || || | ||
|- | |- | ||
| − | | 5109 || Suora<br />33,5 mm {{jako|3|16}} || | + | | 5109 || Suora<br />33,5 mm {{jako|3|16}} || 9 || || |
|- | |- | ||
| − | | 5110 || Suora<br />22,5 mm {{jako|1|8}} || | + | | 5110 || Suora<br />22,5 mm {{jako|1|8}} || 15 || || |
|- | |- | ||
| − | | 5111 || Virtakisko<br />180 mm || | + | | 5111 || Virtakisko<br />180 mm || 11 || || |
|- | |- | ||
| 5105 || Kontaktikisko<br />180 mm || 1 || || | | 5105 || Kontaktikisko<br />180 mm || 1 || || | ||
| Rivi 22: | Rivi 22: | ||
| 5146 || Kontaktikisko<br />90 mm || 1 || || | | 5146 || Kontaktikisko<br />90 mm || 1 || || | ||
|- | |- | ||
| − | | 5112 || Irrotuskisko<br />90 mm || | + | | 5112 || Irrotuskisko<br />90 mm || 8 || || |
| + | |- | ||
| + | | 5113 || Irrotuskiskon valomasto || 1 || || | ||
|- | |- | ||
| 7054 || Ylikäytävä<br />180 mm || 1 || || | | 7054 || Ylikäytävä<br />180 mm || 1 || || | ||
| Rivi 41: | Rivi 43: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 5100 || Kaari 30°<br />R = 360 mm {{jako|1|1}} || | + | | 5100 || Kaari 30°<br />R = 360 mm {{jako|1|1}} || 123 || 1 vanhalla numerolla 3601 A || |
|- | |- | ||
| − | | 5101 || Kaari 15°<br />R = 360 mm {{jako|1|2}} || | + | | 5101 || Kaari 15°<br />R = 360 mm {{jako|1|2}} || 22 || || |
|- | |- | ||
| 5102 || Kaari 7,5°<br />R = 360 mm {{jako|1|4}} || 8 || || | | 5102 || Kaari 7,5°<br />R = 360 mm {{jako|1|4}} || 8 || || | ||
|- | |- | ||
| − | | 5120 || Kaari 45°<br />R = 286 mm || | + | | 5120 || Kaari 45°<br />R = 286 mm || 36 || || |
|- | |- | ||
| 5103 || Virtakisko 30°<br />R = 360 mm || 4 || || | | 5103 || Virtakisko 30°<br />R = 360 mm || 4 || || | ||
| Rivi 61: | Rivi 63: | ||
! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ! # !! Nimike !! Määrä !! Huomioita !! Kuva | ||
|- | |- | ||
| − | | 5200 || Kaari 30°<br />R = 437,4 mm {{jako|1|1}} || | + | | 5200 || Kaari 30°<br />R = 437,4 mm {{jako|1|1}} || 37 || || |
|- | |- | ||
| 5201 || Kaari 15°<br />R = 437,4 mm {{jako|1|2}} || 2 || || | | 5201 || Kaari 15°<br />R = 437,4 mm {{jako|1|2}} || 2 || || | ||
|- | |- | ||
| − | | 5206 || Kaari 24,3°<ref>Vastakaari 5200-sarjan vaihteille</ref><br />R = 437,4 mm {{jako|5|6}} || | + | | 5206 || Kaari 24,3°<ref>Vastakaari 5200-sarjan vaihteille</ref><br />R = 437,4 mm {{jako|5|6}} || 12 || || |
|- | |- | ||
| 5205 || Kaari 5,7°<ref>Täydentää 5200-sarjan vaihteiden kaaren 30°</ref><br />R = 437,4 mm {{jako|1|6}} || 5 || || | | 5205 || Kaari 5,7°<ref>Täydentää 5200-sarjan vaihteiden kaaren 30°</ref><br />R = 437,4 mm {{jako|1|6}} || 5 || || | ||
| Rivi 86: | Rivi 88: | ||
| 5114 || Risteys<br />193 mm, 30°<br />R = 360 mm || 2 || || | | 5114 || Risteys<br />193 mm, 30°<br />R = 360 mm || 2 || || | ||
|- | |- | ||
| − | | 5141<br /><small>5140L</small> || Kaarivaihde vasen<br />30° + 77,4 mm<br />R = 360 mm || | + | | 5141<br /><small>5140L</small> || Kaarivaihde vasen<br />30° + 77,4 mm<br />R = 360 mm || 3 || || |
|- | |- | ||
| − | | 5142<br /><small>5140R</small> || Kaarivaihde oikea<br />30° + 77,4 mm<br />R = 360 mm || | + | | 5142<br /><small>5140R</small> || Kaarivaihde oikea<br />30° + 77,4 mm<br />R = 360 mm || 3 || 1 ilman takakantta || |
|- | |- | ||
| − | | 5203<br /><small>5202L</small> || Vaihde vasen<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || | + | | 5203<br /><small>5202L</small> || Vaihde vasen<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || 2 || || |
|- | |- | ||
| − | | 5204<br /><small>5202R</small> || Vaihde oikea<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || | + | | 5204<br /><small>5202R</small> || Vaihde oikea<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || 4 || 1 ilman lamppua ja jousta || |
|- | |- | ||
| 5214 || Kolmitievaihde<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || 2 || 1 tarvitsee uudet jouset || | | 5214 || Kolmitievaihde<br />180 mm, 24,3°<br />R = 437,4 mm || 2 || 1 tarvitsee uudet jouset || | ||
Versio 30. joulukuuta 2015 kello 19.54
Suorat
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 5106 | Suora 180 mm 1⁄1 |
184 | 1 rikki (keskikiskon liitin poikki, toinen kiskojen liittimistä puuttuu) | |
| 5107 | Suora 90 mm 1⁄2 |
16 | ||
| 5129 | Suora 70 mm |
14 | ||
| 5108 | Suora 45 mm 1⁄4 |
9 | ||
| 5109 | Suora 33,5 mm 3⁄16 |
9 | ||
| 5110 | Suora 22,5 mm 1⁄8 |
15 | ||
| 5111 | Virtakisko 180 mm |
11 | ||
| 5105 | Kontaktikisko 180 mm |
1 | ||
| 5146 | Kontaktikisko 90 mm |
1 | ||
| 5112 | Irrotuskisko 90 mm |
8 | ||
| 5113 | Irrotuskiskon valomasto | 1 | ||
| 7054 | Ylikäytävä 180 mm |
1 | ||
| 7168 | Silta 180 mm |
1 | ||
| 7190 | Stoppari 70 mm (vanha malli) |
8 | ||
| 7191 | Stoppari valolla 70 mm (vanha malli) |
7 | 1 ilman lamppua, 1 ilman johtoa ja kiskon liitintä | |
| 7190 | Stoppari 70 mm (uusi malli) |
4 | 1 ilman punaista pystyraitaa |
Kaarteet
5100-sarja
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 5100 | Kaari 30° R = 360 mm 1⁄1 |
123 | 1 vanhalla numerolla 3601 A | |
| 5101 | Kaari 15° R = 360 mm 1⁄2 |
22 | ||
| 5102 | Kaari 7,5° R = 360 mm 1⁄4 |
8 | ||
| 5120 | Kaari 45° R = 286 mm |
36 | ||
| 5103 | Virtakisko 30° R = 360 mm |
4 | ||
| 5147 | Kontaktikisko 15° R = 360 mm |
1 | ||
| 7167 | Silta 30° R = 360 mm |
1 |
5200-sarja
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 5200 | Kaari 30° R = 437,4 mm 1⁄1 |
37 | ||
| 5201 | Kaari 15° R = 437,4 mm 1⁄2 |
2 | ||
| 5206 | Kaari 24,3°[1] R = 437,4 mm 5⁄6 |
12 | ||
| 5205 | Kaari 5,7°[2] R = 437,4 mm 1⁄6 |
5 | ||
| 5213 | Kontaktikisko 15° R = 437,4 mm |
3 |
Vaihteet ja risteykset
| # | Nimike | Määrä | Huomioita | Kuva |
|---|---|---|---|---|
| 5118 5117L |
Vaihde vasen 180 mm, 30° R = 360 mm |
14 | ||
| 5119 5117R |
Vaihde oikea 180 mm, 30° R = 360 mm |
13 | 1 ilman johtoja | |
| 5128 | Risteysvaihde 193 mm, 30° R = 360 mm |
4 | 1 huollossa (jäykkä mekanismi) | |
| 5114 | Risteys 193 mm, 30° R = 360 mm |
2 | ||
| 5141 5140L |
Kaarivaihde vasen 30° + 77,4 mm R = 360 mm |
3 | ||
| 5142 5140R |
Kaarivaihde oikea 30° + 77,4 mm R = 360 mm |
3 | 1 ilman takakantta | |
| 5203 5202L |
Vaihde vasen 180 mm, 24,3° R = 437,4 mm |
2 | ||
| 5204 5202R |
Vaihde oikea 180 mm, 24,3° R = 437,4 mm |
4 | 1 ilman lamppua ja jousta | |
| 5214 | Kolmitievaihde 180 mm, 24,3° R = 437,4 mm |
2 | 1 tarvitsee uudet jouset | |
| 5211 | Risteys 98 mm, 48,5° R = 437,4 mm |
3 | 1 rikki (keskikiskon liittimet poikki) | |
| 5208 | Suora 8 mm |
1 | ||
| 5210 | Suora 16 mm |
2 |